Poradna: Mam otazku,moje maminka zdedila 1/3 z poloviny domu

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobry den.mam otazku,moje maminka zdedila 1/3 z poloviny domu po bratrovi.Maminka žije v druhé polovině.nema na vyplaceni ostatních dediců.Kdyby se musela nechat ona vyplatit a Ostatní dedici by htěly druhou polovinu třeba prodat nebo pronajmout cizim lidem musí s tím maninka souhlasit,A za jakých podmínek?dekuji

Varnsdorf , Varnsdorf , 24.02.2008
Odpověď

Především bych chtěl říci, že pokud je maminka podílovým spoluvlastníkem na domu, který tvoří jeden celek, a je tedy takto zapsán i na katastru nemovitostí, nelze určovat, kterou polovinu, nebo část konkrétně kdo vlastní. Podíly jsou pouze ideální. Pokud tomu ale tak není a maminka by se nechala vyplatit, tak by už nebyla vlastníkem ani jedné poloviny a s ničím by souhlasit nemusela. Dokud je však spoluvlastníkem, tak má určitá práva a povinnosti, stejně jako všichni ostatní spoluvlastníci. O hospodaření se společnou věcí tedy rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. Pokud jde o důležitou změnu společné věci, pak mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud. Nájem domu však důležitou změnou věci rozhodně není.

Jiří Švehla , 04.03.2008

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference