Poradna: Mám tento dotaz. Manželky sestra si půjčila od své

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Mám tento dotaz. Manželky sestra si půjčila od své mámy (mé tchýně) cca před půl rokem značný obnos s tím, že ho vrátí (bude splácet)! Jelikož se jednalo o půjčku v rámci rodiny, tak o tom nebylo nic sepsáno, ale na druhou stranu se nemůže ohánět tím, že to dostala jen tak bez vrácení, protože o tom také nebylo nic sepsáno! Na tu půjčku jsou, ale svědci. Včera však tchýně za ještě nejasných okolností zemřela! Bude ta půjčka předmětem dědického řízení? Jde o to, že nyní ty peníze budou na účtu tchýně chybět, protože je ještě nestačila splatit (pokud vůbec splácet začala)! Tím pádem sestra mé manželky bude vysmátá, protože už nebude muset nic vracet a ještě ze zbytku bude dědit další peníze! Za předpokladu, že ona suma, nebude předmětem dědictví! Uvedu příklad: Tchýně půjčila své dceři 200 000 Kč, o tuto částku bude na jejím účtu při dědickém řízení méně! Zůstalo tam např. 100 000 Kč, manžel získá 50 000 Kč, má manželka 25 000 Kč a sestra mé manželky zbylých 25 000 Kč, ale v konečném zúčtování získá 225 000 Kč, protože ty půjčené peníze již nemusí vracet, tudíž budou chybět na tom účtu a ještě získá další! Tudíž tchán je ošizen i má manželka! Je sestra mé manželky povinna těch 200 000 vložit zpět, aby se počítalo i s těmito penězi, nebo vyčůraností ošidila jak svého otce, tak i moji manželku? Bylo by to velmi nespravedlivé. Manželka se o tom nechce zmiňovat před nimi, aby to nevypadalo nějak zle, ale já chci spravedlivost. Jak to tedy bude s těmi 200 000 Kč, které si půjčila, ale nestihla vrátit? A tím pádem se bude dělit menší suma? To ji těch 200 000 Kč zůstane a ještě bude dědit z toho zbytku? Ještě bych chtěl uvést, že tchýně ji ty peníze půjčila jen díky tomu, že je sama získala z prodeje pozůstalosti po své matce a tchnýně obou dcerám oznámila, že jsou jakoby dědictvím po babičce, které mezi ně rozdělí. Nemohla to však udělat hned, jelikož přišla o práci a potřebovala sama peníze na živobytí, i z toho důvodu jí ty peníze pouze půjčovala, protože dát jí je momentálně nemohla. Děkuji mnohokrát za odpověď

Chrudim , Chrudim , 30.05.2011
Odpověď

Tuto půjčku, pokud ji budete schopni prokázat alespoň svědecky bude nutné zařadit do dědictví jako pohledávku zůstavitelky a nárok na vrácení peněz pak přejde na dědice, konkrétně na toho z dědiců, který pohledávku zdědí nebo poměrně podle dědických podílů. Není-li půjčka ještě splatná, bude ji pak dlužník splácet právním nástupcům věřitelky. Pokud splatnost nebyla dohodnuta, bude půjčka splatná po výzvě právních nástupců věřitele.

, 23.06.2011

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference