Poradna: Měl bych na Vás otázku. Jedná se o byt mého dědečka,

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, měl bych na Vás otázku. Jedná se o byt mého dědečka, který podle mého patří jiným dědicům, než jak rozhodl soud. Praotec byl vdovec a po druhé se oženil. Jeho byt v tu dobu nebyl v osobním vlastnictví a až v průběhu druhého manželství byt do osobního vlastnictví kupovali. Jelikož neměli moc peněz(asi jako každý jiný důchodce v ČR), vypůjčili si peníze od dětí své nové ženy. Předpokládám, že byt napsal na svou novou ženu. Ona později zemřela a po dědickém řízení jsem se dozvěděl, že můj praotec je v bytě pouze na dožití(prý neměl na vyplacení ostatních dědiců-dětí zemřelé manželky), takže snad nějaké soudní výlohy zaplatili oni. Tzn. že když by praotec zemřel, dostanou byt děti zemřelé ženy. Přijde mi to dost divné, protože podlé dědického práva by to mělo být jinak, pokud se nemýlim. Jelikož jsem rozhodnutí o dědictví neviděl a nechci pokládat nepříjemné otázky svému praotci, neznám přesné informace, ale přijde mi dost nespravedlivé, že lidi, které s mým praotcem "neměly" v podstatě nic společného, by dostali celé dědictví. Pokud to bude možné, pošlete mi odpoveď také na email. Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

, 28.01.2008
Odpověď

Je nutno vyřešit otázku, zda byt, který s novou manželkou kupovali byl v SJM, nebo ne. Nezáleží přitom na tom, na koho byl byt napsán, protože pro kladnou odpověď je rozhodující, zda byl byt nabyt za trvání manželství společně, nebo i jen jedním z manželů. Ovšem s výjimkou případu, že by jej jeho žena nabyla za majetek, který náležel do jejího výlučného vlastnictví. Bylo by tedy nutno zjistit, jak to bylo skutečně s penězi, za které si byt koupily a případně co to bylo za byt. Protože pokud by to předtím byl byt např. družstevní, kdy praotec byl členem družstva již před uzavřením druhého manželství, byl by byt naopak celý jeho a vůbec by se nedědil. Pokud se domníváte, že byste byt měl dědit vy, můžete u soudu podat tzv. dědickou žalobu, kterou budete žalovat nepravé dědice na vydání dědictví. Toto Vaše právo se však promlčuje ve lhůtě 3 roky od právní moci usnesení, kterým se dědické řízení skončilo.

Jiří Švehla , 25.02.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference