Poradna: měla bych dotaz ohledně dědického řízení a s tím související

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dědického řízení a s tím související dědické daně.Ve svém věku 25 let již nemám rodiče (oba zemřeli) a od 12 let jsem byla soudně svěřena do péče svých prarodičů, u kterých mám doposud uvedenou adresu trvalého bydliště. Mám ještě jednoho bratra, který však po úmrtí našich rodičů do péče prarodičů svěřen nebyl a trvalé bydliště u nich ani nikdy neměl. Minulý rok zemřela babička a veškerý majetek připadl dědečkovi. Jedinými dědici po dědečkovi jsem tedy nyní jen já a můj bratr (nikdo další z příbuzných v 1. ani 2. linii dědictví dle zákona není). Dědeček chce veškerý majetek odkázat mě a neví, zda je nutné sepisovat závěť nebo zda tím, že jsem byla ve 12 letech soudně svěřena do jejich péče (bratr ne), jsem jedinou dědičkou ze zákona já. Pokud by tedy závěť sepsána nebyla, v jakém poměru by se případně dělil jeho majetek mezi mne a mého bratra? Pokud by dědictví ze zákona bylo rovnoměrně rozděleno mezi mne a mého bratra, dědeček by chtěl sepsat závět a vše odkázat mne, případně mne ještě za svého života vše převést (darovat) – co je finančně z hlediska daní a dalších poplatků s tím souvisejících (notář atd.) výhodnější? Předem děkuji za odpověď.

Praha , Praha 1 , 14.11.2010
Odpověď

V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě (např. proto, že zemřelo), nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci. Váš bratr je tedy každopádně zákonným a zároveň neopomenutelným dědicem. Kdyby dědeček pořídil závěť ve váš prospěch, musí se bratrovi dostat z dědictví aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jeho dědického podílu ze zákona. Pokud by závěť tomu odporovala, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedeného potomka. Kdyby vám dědeček daroval majetek za života, pak Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti neopomenutelnému dědici neodůvodněně zvýhodněn. Při dědění i darování jste jako osoby zařazené do 1. skupiny podle zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí od daně dědické i darovací osvobozeni.

, 01.12.2010Inzerce z regionu

nabídka, 11.3.2024, 13:46
Kamenictví v pohřebnictví

Nabizime k dovozu tento automobil, ktery je...


Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference