Poradna: Moje babička (vdova) darovala ideální polovinu svého

Sekce: Dědictví

Otázka:

Moje babička (vdova) darovala ideální polovinu svého domu mé matce, před několika lety. Moje matka provedla na domě nezbytné opravy, které stály několik stovek tisíc korun. Pokud babička zemře její ideální polovinu zdědí matčiny dvě sestry, které chce matka vyplatit. Otázka zní: Jak bude ohodnocena nemovitost? Matka má doklady o všech opravách, které provedla. Bude muset vyplácet sestry v ceně po zhodnocení domu? Děkuji Vám za odpověď a přeji krásný zbytek dne.

Karlovy Vary , Karlovy Vary , 19.04.2007
Odpověď

Vážená paní Švecová, nemovitost bude ohodnocena znaleckým posudkem znalce. Soud má povinnost určit obvyklou (tedy tržní) cenu majetku, výši dluhů a čistou hodnotu dědictví, kterou mělo v době smrti zůstavitele. K tomuto dni bude tedy oceněna i předmětná nemovitost. Pokud Vaše matka vlastní dům napůl s Vaší babičkou, jsou obě dvě povinny podílet se na jeho opravách rovným dílem. Pokud vše platila Vaše matka, má dle mého názoru právo na zaplacení poměrné části (poloviny) toho, co na dům vynaložila. Toto její právo je vlastně pohledávkou za Vaší babičkou a tato pohledávka by byla jako pasivum zařazena do dědictví. Následně by mohla být započtena na cenu, za kterou by matka své sestry vyplácela. Pokud tedy ony budou s vyplacením svého podílu souhlasit.

Jiří Švehla , 15.05.2007Inzerce z regionu

Urnovy hrob
Region: Karlovarský
poptávka, 17.11.2018, 10:44
Kamenictví v pohřebnictví

Koupím urnovy hrob na krematoriu V Karlových...
nabídka, 18.10.2018, 11:51
Kamenictví v pohřebnictví

Přenechám hrobové místo na hřbitově v...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební služba Karlovy Vary, Nejdek - Roman Neudert

Sekce: Pohřební služba, Město: Nejdek


Pohřební ústav EXCELENT s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Sokolov
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.