Poradna: Notářka po smrti otce pozvala pozůstalou manželku aby

Sekce: Dědictví

Otázka:

dobrý den, notářka po smrti otce pozvala pozůstalou manželku aby uvedla věci do dědictví po otci. Ta uvedla pouze VK na 100 kč a její byt do kterého se k ní prý otec před 40 lety nastěhoval a chtěla aby si ji vzal, a byt byl nedávno privatizován - tak prý po něm nic nezůstalo. Moje otázka zní zda má notář povinnost určit smj - když jde o manžele. Vím, že měli několik VK, které jsou zřejmě na manželku - ale protože se před 40 lety vdala - tak je musela přejmenovat na své jméno, a tím by patřily do sjm. Měli jsme dobré vztahy do doby než jsem řekla, že chci jen ze zákona dědit po otci a rozdělit se s ní jen o jeho polovinu. Macecha má napsané auto na sebe a chatu, úspory a zařízený byt. Myslela jsem že notářka to automaticky zohlední,Protože to není moje matka, tak už bych po otci nic nedostala. Má sourozence. Když jsem řekla, že si myslím, že do dědictví patří sjm - tak se mnou nemluví - vykládá, že ji chci okrást apod., že ji notářka řekla, že má uvést jen co měl otec na své jméno. Kdyby notářka ji to hned řekla asi by tak velké problémy v rodině nebyly. Moje otázka tak zní zda patří do dědictví i společně pořízené věci v manželsví napsané na pozůstalou manželku. Notářce přece muselo být jasné, že dědictví není jen VK na 100,- Kč a holý byt. děkuji za vyjasnění a příp. radu jak postupovat, na pozvaném řízení. děkuji moc.

středočeský kraj , 01.06.2010
Odpověď

Obecným pravidlem je, že měl-li zůstavitel s pozůstalým manželem majetek ve společném jmění, soud rozhodne o obvyklé ceně tohoto majetku v době smrti zůstavitele a podle zásad uvedených v občanském zákoníku určí, co z tohoto majetku patří do dědictví a co patří pozůstalému manželovi. Byt nabytý za manželství i vkladní knížky, auta i další majetek do SJM spadají bez ohledu na to, na koho z manželů jsou napsány či registrovány.

, 09.06.2010+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference