Poradna: Odmítnutí dědictví a sirotčí důchod

Sekce: Dědictví

Otázka:

Mám dotaz ohledně odmítnutí dědictví a nároku na sirotčí důchod. Mám bývalou kolegyni, která je kvůli vážné nemoci v invalidním důchodu, má ještě studující dceru a je v docela obtížné finanční situaci. Loni zemřel její ex-manžel, řešilo se dědictví, ale manžel měl velké dluhy a nakonec všichni dědictví odmítli. Nyní jsem se dozvěděla, že kolegyně kvůli těm dluhům ani nepožádala o sirotčí důchod pro dceru, protože má pocit, že kvůli odmítnutí dědictví o ten důchod žádat nemůže. Domnívám se, že zřekne-li se někdo dědictví, tak to nikterak nesouvisí s nárokem na sirotčí důchod. Prosím o ujasnění situace. Může dcera žádat o sirotčí důchod, i když odmítla dědictví ? Dostane dcera nějaký důchod, i když otec v posledních letech neplatil pojištění ? Prý se jedná o statisícové částky na dlužném pojistném. A co dělat v situaci, pokud ČSSZ sirotčí důchod nepřizná - dítě přece nemůže za svého otce, za to že neplatil pojištění. Děkuji. Hana

Praha , Praha 1 , 13.10.2011
Odpověď

Nárok pozůstalého dítěte na sirotčí důchod s odmítnutím dědictví nesouvisí a jsou-li splněny zákonné podmínky pro vznik nároku dle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb., nárok je dán.

Marta Ptáčková , 23.10.2011Inzerce z regionu

nabídka, 11.3.2024, 13:46
Kamenictví v pohřebnictví

Nabizime k dovozu tento automobil, ktery je...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference