Poradna: Po smrti otce byla k notářce pozvána jen manželka otce

Sekce: Dědictví

Otázka:

dobrý den, po smrti otce byla k notářce pozvána jen manželka otce /žili spolu 45 let/,aby uvedla co vlastnil, a sdělila pouze vkladní knížku na jméno otce, na které bylo 150 Kč a byt, který byl od obce odkoupen před 3 lety. Chce proto abych se vzdala dědictví,že byt byl její a jinak otec nic neměl.Každý mně říkal, že notář má povinnost nejdříve zjistit sjm.Manželka otce si vše nechávala vést na své jméno. Jak knížky, byt, poplatky, auto apod. Když otec chtěl mně něco darovat napsala závěť,že nemusím mít strach, že mají vše společné./má sourozence/ Ted tvrdí, že i poplatky jsou na její jméno, protože byt je její i vkladní knížky, že měli o otcem každý svoji. Na předloženou vkladní knížku se notářka informovala prý u banky u které je vedena, ale jen na jméno otce. Nevím proč když tu knížku měla a proč jí nezajímaly také knížky a akcie apod. manželky. Prosím moc o osvětlení. Kamárádka když ji zemřel manžel, prý zjistila i své vkladní knížky na které zapomněla. Je možné, že každý notář postupuje jinak. děkuji

středočeský kraj , 19.05.2010
Odpověď

Obecným pravidlem je, že měl-li zůstavitel s pozůstalým manželem majetek ve společném jmění, soud rozhodne o obvyklé ceně tohoto majetku v době smrti zůstavitele a podle zásad uvedených v občanském zákoníku určí, co z tohoto majetku patří do dědictví a co patří pozůstalému manželovi. Byt nabytý za manželství i vkladní knížky, auta i další majetek do SJM spadají bez ohledu na to, na koho z manželů jsou napsány či registrovány.

, 06.06.2010+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference