Poradna: Pokud rodiče převedou nemovitost formou notářsky ověřené

Sekce: Dědictví

Otázka:

Pokud rodiče převedou nemovitost formou notářsky ověřené darovací smlouvy na vnuka (syna jedné z dvou dcer), mají po jejich úmrtí dcery uplatnit právo na svůj podíl, příp.napadnout tento postup např. odkazem na neopomunutelnost dědice? Zůstavitelé nezanechali závěť, ani se nejednalo o vydědění. Podobný dotaz se v poradně již vyskytl, jednalo se však o jedno z dětí, nikoliv o vnuka. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Jirkov , Jirkov , 17.05.2007
Odpověď

Vážená paní Vondráčková, zde je situace obdobná, jako v případě, který jste zmínila. Pokud nebude vnuk po svých prarodičích místo své matky i dědit, nemůžete na něm nic uplatňovat, protože není dědic. Neopominutelností dědice není možno napadat platnost darování nemovitosti, protože vlastník může své věci převádět na koho chce. Jiná situace by byla, kdyby vnuk dědil místo (pravděpodobně) Vaší sestry spolu s Vámi. Takovémto případě byste mohla požadovat započtení ceny toho, co bezplatně obdržel od svých prarodičů, pokud to nebylo obvyklé darování. Tedy pouze započtení ceny nemovitosti na jeho podíl, nic víc.

Jiří Švehla , 30.05.2007

Firmy z tohoto regionu:

Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference