Poradna: Před 10lety mi zemřel otec,já se vzdala dědictví z

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,před 10lety mi zemřel otec,já se vzdala dědictví z baráku ve prospěch matky,ale letos jsem se dozvěděla že matka zastavila barák na pul milionu pro mého mladšího bratra aby mohl zaplatit nějaké dluhy,matka chce i barák na mého mladšího bratra časem přepsat,mužete mi poradit jestli je možné tohle udělat?Já bych z tím nikdy nesouhlasila tak mě matka asi vydědí a když to neudělá, tak jak to bude s tou zaástavou , půjčka je bezúčelová na bratra.

, 26.12.2007
Odpověď

Pokud Vaše matka barák vlastní, může s ním za svého života naložit, jak uzná za vhodné, v tom jí nemůžete nijak zabránit. Vydědit Vás také může, ale pouze z důvodů, které jsou uvedeny v § 469a občanského zákoníku. Toto vydědění však musí odůvodnit konkrétními skutkovými okolnostmi, jinak můžete u soudu napadnout jeho neplatnost. Pokud barák Vašemu bratru daruje, bude následně, po její smrti, v případě dědění ze zákona, výše tohoto daru započtena na jeho dědický podíl. V případě dědění ze závěti, pouze dál-li k tomu v závěti příkaz, nebo jestliže by byl Váš bratr oproti Vám neodůvodněně zvýhodněn. Zástava bude váznout na baráku, dokud nebude půjčka zástavnímu věřiteli zaplacena.

Jiří Švehla , 29.01.2008







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference