Poradna: Před rokem mi zemřeli rodiče,otec 27.2.2007, matka

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,před rokem mi zemřeli rodiče,otec 27.2.2007, matka 25.5.2007.Je nás šest sourozenců. Zajímá mě, jaký je postup v dědickém řízení. Je možné, aby o průběhu a výsledku dědického řízení, nebyli pozůstali, kromě jednoho infomování? Nemusí být pozůstalí eventuelní dědici přizvání k řízení?Jak je to,v případě, že rodiče již za svého života odkázali, nebo převedli část svého majetku, nebo majetek celý jednomu nebo dvěma ze šestí sourozenců? Mám právo se o takovém to postupu dovědět? A jakou možnost mám v případě, že cítím, že to není v pořádku. Děkuji pěkně za odpověď. Jde mi o to, zda je možné, že dědické řízení proběhlo bez moji účasti. Děkuji předem s pozdravem C. N.

Česká republika , Česká Lípa , 07.03.2008
Odpověď

Pokud jste dědic, tak není možné, aby dědické řízení proběhlo bez Vaší účasti. Pokud však rodiče převedli za svého života všechen svůj majetek na některé potomky tak, že v době smrti již (téměř) nic nevlastnili, soud dědické řízení zastaví a případně zbylý majetek v nepatrné hodnotě vydá tomu, kdo se postaral o pohřeb. O tomto není soud povinen nikoho vyrozumívat. Pokud tedy bylo takto postupováno, je možné, že jste se o ničem nedozvěděla. O tom, že rodiče převádějí svůj majetek na některého ze sourozenců se právo dozvědět nemáte. Pokud si myslíte, že není vše v pořádku a že byste měla něco dědit, ač jste nedědila, můžete proti dědicům, kteří dědily za Vás podat tzv. dědickou žalobu, tzn. žalobu na vydání dědictví. Toto Vaše právo se ovšem promlčuje ve lhůtě 3 roky od právní moci usnesení, kterým bylo dědictví skončeno.

Jiří Švehla , 18.03.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference