Poradna: předem se moc omlouvám, pokud jsem zde nenašla odpověď

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, předem se moc omlouvám, pokud jsem zde nenašla odpověď na mou otázku. Po smrti otce (2007)a vyřízení pozůstalosti jsme přenechali podíly nás dětí matce. Nyní bych se ráda zeptala jak je to s rozhodnutím maminky darovat nemovitost(byt)jen jednomu z dětí ještě za doby života, když tam maminka chce zakotvit sebe jako věcné břemeno na doživotí. S jejím rozhodnutím naprosto souhlasím i když vím že to já nebudu, avšak zároveň chce do toho nějak zahrnout doživotní starost od toho komu tuto nemovitost bude darovat a aby byla ušetřena problémů. Prosím o Vaši odpověď kde se to sepisuje, kolik to asi stojí a zda je možné si to tam stanovit. Zároveň jí jde i o to aby se jí do bytu nový majitel (sourozenec) nenastěhoval a nechtěl jí tím vymezit pouze nějaký prostor k žití. Je také možné tuto formu změnit v případě, že by si to představovala třeba po čase jinak? Nemyslím převod ale tu starost a péči o ní. A ještě vlastně prosím jeden dotaz který se týká mě a mého muže, kdy v podstatě chceme udělat podobnou věc jelikož máme oba děti z prvních manželství ale my bychom rádi darovali náš byt jednomu z vnoučat s podobnými podmínkami na doživotí nás obou. Moc Vám děkuji za Váš čas a odpověď.Přeji hezký den Jarka

Tábor , Tábor , 26.10.2008
Odpověď

Vaše maminka samozřejmě se svou nemovitostí může nakládat jak uzná za vhodné, tedy nemovitost může i darovat. Zákon umožňuje při darování zřídit věcné břemeno doživotního užívání, které by Vaší mamince zajistilo, že nemovitost bude moci doživotně užívat. Poněkud složitější situace bude ohledně zajištění toho, aby obdarovaný o dárce (vaši matku) doživotně pečoval. Darovací smlouvu totiž není možno jakkoli podmiňovat, nicméně platí, že dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. Hranici mezi jednáním, které porušuje dobré mravy a které nikoli, však zákon nevymezuje. Půjde zpravidla o porušení značné intenzity nebo porušování soustavné (např. hrubé urážky, fyzické násilí či neposkytnutím potřebné pomoci) Co se týče otázky, kdo by Vám (Vaší matce) mohl takové služby poskytnout, pak tyto poskytuje buď advokát nebo též notář. Cena za právní služby bude vycházet z hodnoty nemovitosti a bude též záležet na složitosti smlouvy (smluv). Hrubým odhadem by se odměna řádově měla pohybovat v řádech jednotek tisíc korun.

Jiří Hora , 01.03.2009

Firmy z tohoto regionu:

Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference