Poradna: Přeji hezký den, chtěl bych se zeptat Mojí mamince

Sekce: Dědictví

Otázka:

Přeji hezký den, chtěl bych se zeptat Mojí mamince zemřel manžel(společné děti nemají, nevlastní otec má 3 děti). Kromě osobních věcí po něm nic nezbylo tj. žádné auto,byt atd. prostě nic co by se mohlo dědit. Měli s maminkou společnou domácnost standardně zařízenou - žádný přepych. Nyní vyvstal problém, že uzavřel za svého života půjčku u Spořitelny na 100tisíc- která je nesplacená z 95%. Uzavřel ji tedy v manželství s mou maminkou nicméně majitelem účtu u banky byl on a půjčku uzavřel taky on. Na smlouvě o půjčce nefiguruje podpis nikoho jiného než jeho (maminka o půjčce věděla) Jak nyní postupovat, musíme jí platit nebo jen polovinu? Máme se vzdát dědictví, které stejně není? nebo počkat na pozastavení dědického řízení když není co dědit? co ta půjčka? Přejde celá na maminku nebo jen část? Maminka také nemá v podstatě žádný movitý majetek (byt není její) a důchod pouhých 7 tisíc. Děkuji za odpověď

Litvínov , Litvínov , 18.06.2007
Odpověď

Záleží na tom, jak celou věc posoudí notář. Pokud bude majetek manžela maminky, po vypořádání SJM, který zanechal, skutečně nepatrné hodnoty (do cca 10 000 Kč), soud dědické řízení zastaví a tento majetek vydá tomu, kdo se postaral o pohřeb. Ten, komu bude takto vydán, jej nabude na základě soudního rozhodnutí, nebude tedy dědicem ve smyslu zákona a nebude za dluhy zůstavitele odpovídat. Pokud by však byl takovýto majetek hodnoty vyšší, zdědily by jej dědicové a ti by odpovídaly i za dluhy zůstavitele, avšak pouze do výše nabytého dědictví a každý v poměru tom, co z dědictví nabyly, k dědictví celému. Ve zbytku by zůstala pohledávka Spořitelny neuspokojená a dědici by ji nebyli povinni platit. Mamince její půlka po vypořádání SJM skutečně pravděpodobně zůstane a bude ji muset zaplatit.

Jiří Švehla , 20.07.2007

Firmy z tohoto regionu:

Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference