Poradna: Převod práv k užívání družstevního bytu.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dnes jsem společně se sestrou vyřizoval pohřeb naší maminky(zemřela včera).Při obědě přišla řeč na notáře-po mamince zbyl dr. byt . Sestra řekla, že se o nic nemusíme starat,že maminka na ni převedla členská práva, že jí to podepsala, tudíž byt že je její a že nám v budoucnu něco vyplatí.Prý podle toho, jakou hypotéku ji banka přizná. Má již vyřízen převod do os. vlastnictví.Sama již přitom je uživatelkou jiného družstevního bytu.Toto jsem se dozvěděl poté, co musela na mou otázku reagovat.Obávám se, že nám nemusí dát nic, že jde o podvod, ale nemáme možnost se právní cestou bránit. O převodu jsme se dozvěděli až dnes a to ještě náhodou-pracovnice pohřebního ústavu řekla, že notářka se ozve, jakmile na nás dojde řada. Sestra ale řekla, že nic k dědickému řízení nejde.Z toho jsem pojal podezření a při obědě se sestry zeptal.Mohu se nějak bránit?Jsem zdrcen úmrtím mé maminky, tohle mne však srazilo ještě víc.

Odry okres Nový Jičín , Odry , 30.12.2011
Odpověď

Zůstavitel může za svého života činit se svým majetkem jakékoliv dispozice, tj i převést členská práva a povinnosti k DB na jakoukoli osobu. Dědické řízení v každém případě musí ze zákona proběhnout. Měla-li maminka ještě i jiný majetek, pak lze vaší sestře na její podíl započíst to, co již od maminky za života bezplatně obdržela, pokud nejde o obvyklá darování. To, jestli vám sestra něco vyplatí nebo ne, záleží na její vůli a morálním postoji k věci.

Marta Ptáčková , 07.02.2012

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou


Malá obřadní síň Slezská Ostrava

Sekce: Obřadní síně, Město: Slezská Ostrava


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Zdena Černínová - Pohřební služba

Sekce: Pohřební služba, Město: Karviná-Ráj
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference