Poradna: Prosím nezlobte se, ale stále mě není jasné jak přesně

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,prosím nezlobte se, ale stále mě není jasné jak přesně se platí notáři,z čeho se skládá ten poplatek a zda platí všichni dědicové.Konkrétně-zemřelnám tatínek,maminka si musela nechat udělat odhad bytu 1+1 který byl ohodnocen na 290.000,-Kč a přiznala úspory v hodnotě 50.000,-kč.Já a bratr se dědictví vdáme v maminčin prospěch. Na internetu jsem se dočetla různé návody jak vypočítat částku,kterou nakonec zaplatíme ,ale od notářky jsme dostali předvolání,kde uvádí že -cituji"Odměna a náhrada hotových výloh soud.komisaře činí z celé hodnoty dědictví zálohově 3,948,-Kč" konec citátu.Bratr tvrdí,že tuto částku zaplatí každý z nás tří a posléze ještě nějaký doplatek .Maminka je těžce nemocná a toto vše ji hrozně stresuje.Poraďte prosím jak se tedy opravdu vypočítá částka pro notáře a co vše si může započítat.Děkuji mockrát za odpověď. Kolářová

Varnsdorf , Varnsdorf , 11.09.2008
Odpověď

Notáři se za vyřízení dědictví platí poplatky dle vyhlášky 196/2001 Sb.. Základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v řízení o dědictví je obvyklá cena zůstavitelova majetku, který se stal předmětem řízení o dědictví. Odměna činí: z prvních 100 000 Kč základu …………………………………………………. 2,0 %, z přebývající částky až do 500 000 Kč základu ……………………………….. 1,2 %, z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu ……………………………... 0,9 %, z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu …………………………….. 0,5 %, z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu …………………………… 0,1 %, nejméně však 600 Kč. Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává. Odměnu notáře může soud přiměřeně zvýšit, nejvýše však o 100 %, pokud úkony notáře v řízení o dědictví byly mimořádně obtížné nebo časově náročné, zejména provedením více nezbytných jednání ve věci, provedením úkonů na místě samém, provedením likvidace dědictví nebo použitím cizího práva nebo jazyka. Notář má také nárok na náhradu hotových výdajů účelně vynaložených v souvislosti s prováděním úkonů. Hotovými výdaji jsou zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení či získání dat z centrálních informačních systémů.

, 26.11.2008

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference