Poradna: prosím o radu, dostala jsem se do situace kdy nevím

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu, dostala jsem se do situace kdy nevím co si počít. 4 roky jsem pečovala o postiženou osobu - maminku, 24 hodin denně, měla 4 stupeň úplnou závislost na druhé osobě. Pobírala péči. Měla jsem to jako práci, na plný úvazek. Žila jsem s ní v jedné domácnosti, v rodinném domku a celé 4 roky jsem se o ní starala sama. Jsem svobodná, bez dětí. Otec zemřel před 10 lety a všechny tři děti jsme se dědictví po něm zřekly ve prospěch mojí maminky. Moji dva sourozenci o maminku neměli zájem, měli své bydlení a nepomohli mi s ničím. Vnoučata maminku - babičku taky odepsala. Před 2 lety mi zemřel i bratr a maminka zemřela 1.1.2011. K dědictví si pozvali mou sestru a bratrovi 2 děti. Vím, že ze zákona mají nárok na podíl z domku, maminka nic jiného neměla, tedy žádný jiný majetek, ani peníze, ale přijde mi nemorální abych na vše doplatila já, která se jí plně věnovala a sama se o ní starala 4 roky a starala se i po celou dobu o dům - opravy apod. Maminka pak byla jen ležící, odnesla jsem to se svým zdravím. Mám bolesti zad a rukou a nyní jsem musela na pracovní úřad, kde pobírám 3500 Kč měsíčně a od příštího měsíce budu mít jen 2500 Kč. Práci si vzhledem k bolestem zad a rukou jen tak nenajdu. Mám omezenou pracovní činnost... Platím inkaso a další 6000 Kč měsíčně, doplácím na vše ze svých úspor, které ale brzy dojdou, neb jsem platila mamince pohřeb, odhad na barák - byl odhadnut na 740000 Kč, budu platit notářku atd. Na vyplacení dalších dědiců nebudu mít, kdyby se domeček prodal a peníze rozdělily, ze svého podílu nekoupím ani garsonku. Budu nějakou dobu bydlet v drahém podnajmu a pak budu pod mostem. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale chtěla jsem abyste mě pochopili a znali mou celou situaci. Dědicové se asi svých práv na třetinu domku nevzdají, proto bych hrozně ráda věděla, existuje pro mne možnost abych v domku mohla zůstat a nějak třeba splácela podíl z domku dle mých finančních možností ? Zda třeba stačí aby jeden dědic nesouhlasil s prodejem domku a domek se nemohl prodat, jsem tu celý život 42 let zde bydlím a o dům jsem se také starala a mám k němu citové pouto. Kdyby jeden dědic odmítl dům prodat, může ho někdo donutit ? Nebo jak to mám udělat, když na vyplacení dědiců nemám peníze a o dům nechci přijít ? Prosím poraďte, jsem zoufalá. Děkuji moc.

, 20.02.2011
Odpověď

Zde vše bohužel závisí na vaší dohodě s ostatními dědici. Na vyplacení jejich dědického podílu formou splátek se můžete domluvit. Nedohodnete-li se, zůstane vám dům v podílovém spoluvlastnictví dle zděděných podílů a pak se můžete dohodnout, za jakých podmínek můžete dům dále užívat (např., že ostatním spoluvlastníkům budete platit nájem z jejich podílů, nebo že nájem platit nebudete, ale budete dům udržovat, apod.). Můžete se také dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání. Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům, přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů. Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku. V případě komplikací doporučuji kontaktovat advokáta.

, 10.03.2011+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference