Poradna: rád bych se Vás zeptal na způsob vyrovnání dědictví.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na způsob vyrovnání dědictví. Nedávno mi zemřel otec, má matka ještě žije a mám tři sourozence. Všichni jsme dospělí. Spolu s matkou žijí v pronajatém domě. Otec nemá žádný majetek, pouze napůl splacené auto u leasingové společnosti. Kromě tohoto dluhu, má ještě další čtyři půjčky u jiných bank. Má matka je jako ručitelka podepsána u leasingu a jedné z půjček. Mohli by jste mi prosím napsat, jakým způsobem bude dědictví vypořádáno, za jakých podmínek je možné dědictví odmítnout, zda máme platit splátky půjček před vypořádáním dědictví a pokud by má matka odmítla dědictví přijmout byl by jí ponechán vdovský důchod? Pokud dědic odmítne dědictví co se stane? Která z dluhů spadají do společného jmění manželů. Předem Vám děkuji za odpověď.

Kaznějov , 03.02.2008
Odpověď

Do SJM spadají závazky, které některému z manželů, nebo oběma společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého. Pokud dědic odmítne dědictví, přejde jeho dědický podíl na další dědice, kteří po něm připadají ze zákona v úvahu. Pokud by tedy odmítla dědictví ona, připadl by její podíl vám dětem. Pokud je však matka ručitelkou, obávám se, že odmítnutí dědictví žádný efekt mít nebude, protože na ní věřitelé případně nastoupí z titulu jejího učitelství a nikoliv jako na dědičku. Pokud však otec opravdu žádný majetek neměl, nebo měl, ale pouze nepatrné hodnoty (do cca 10000 Kč), postupovalo by se pravděpodobně tak, že by dědické řízení bylo zastaveno a nepatrný majetek vydán vypraviteli pohřbu. Domnívám se ale, že ono auto má hodnotu vyšší než nepatrnou. Potom je důležité pravidlo, že dědici odpovídají za dluhy zůstavitele pouze do výše ceny nabytého dědictví a každý z nich v poměru toho, co nabyl z dědictví, k celému dědictví. Co se týče velikosti dědických podílů, budete dědit všichni rovným dílem, tedy každý ¼.

Jiří Švehla , 25.02.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference