Poradna: rád bych se zeptal na následující: Můj otec před více

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, rád bych se zeptal na následující: Můj otec před více jak rokem zemřel a se sestrou jsme zdědili mimo jiné i dluhy. Jednalo se především o půjčky od různých společností. Tyto dluhy byly zahrnuty do dědického řízení, ale některé z nich byly již prodány firmám zabývajícím se vymáháním pohledávek. Soud za více jak rok od smrti rozhodl o dědictví,kde přiznal částky v okamžiku zahájení dědického řízení. Po nabytí právní moci jsme kontaktovali věřitele, ale někteří požadují i další náklady, které jim vznikly a tyto jsou někdy vyšší než byla dlužná částka, přiznaná soudem. Můj dotaz zní, jestli tyto společnosti mají na toto právo a jak dále postupovat. Zatím jsme uhradili pouze dluhy potvrzené soudem, ale máme obavy, aby nám nebyly u těchto společností dále započítávány úroky z prodlení a další náklady na právní služby. Děkuji za odpověď Petr Kučera, Přerov

, 04.12.2007
Odpověď

Pokud věřitelům vznikly v souvislosti s uplatňováním jejich pohledávky u soudu nějaké další náklady (tzn. náklady řízení), nebo přirostly úroky z prodlení, tak samozřejmě mají právo je také požadovat, a to i po vás, jako dědicích svého otce. Jestliže jste uhradili jistinu dluhů, úroky z prodlení z té které jistiny by již dále přirůstat neměly. Náklady soudního řízení mohou stále přirůstat, např. v důsledku odvolání proti rozsudku prvního stupně, kdy se odměna platí i za druhý (odvolací) stupeň atp. V důsledku to skutečně může znamenat, že tyto náklady jsou vyšší, než pohledávka samotná. To samozřejmě za předpokladu, že pohledávka věřitelů skutečně existuje, vymáhání je oprávněné a věřitel je u soudu úspěšný. Upozorňuji však na to, že dědicové odpovídají za dluhy zůstavitele pouze do výše ceny nabytého dědictví a v poměru, kolik každý z nich z celého dědictví nabyl.

Jiří Švehla , 22.12.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference