Poradna: Ráda bych Vás poprosila o radu ohledně dědictví po

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně dědictví po mém dědovi. Když děda zemřel, byli můj otec, dědova 2.žena a dcery zemřelého strýce pozváni jako dědicové k notářce. Ta jim ale k dědictví nic neřekla a hned chtěla, aby podepsali, zda dědictví chtějí či ne. Když otec chtěl, aby mu sdělila, o co se v dědictví jedná, tak se ohradila nějakým zákonem, podle kterého mu to sdělit nesmí, dokud dědictí nepříjme nebo se jej nevzdá. Otec tedy podepsal, že se dědictví zříká a notářka jej z místnosti vykázala s tím, že nyní přechází na mě a sestry.Čekaly jsme tedy se sestrami, že také dostaneme předvolání, abychom se jako ostatní dědicové dohodly na vyplacení zděděné částky, ale nic nám nepřišlo, až nyní 3 měsíce od prvního jednání přišlo otci vyrozumnění od soudu, že se nikdo z dědiců dědictví nevzdal, byť to udělal on a jedna z jeho neteří. Jsme teď tedy všichni zmateni a netušíme, jak si počínat dále, neboť nám paní notářka na sebe kontakt nedala, a když jsme si jej složitě přes soud sehnali, tak se s námi o tom nehodlala bavit. Chtěla jsem Vás tedy požádat o radu, jak bychom měli dále postupovat. Mnohokrát děkuji

Králíky , Králíky , 31.03.2009
Odpověď

Dobrý den, Nejprve k paní notářce, domnívám se, že zde nepostupovala dobře. Podle zákona o notářích, konkrétně ustanovení § 52 je kromě zákonů notář vázán pokyny klienta,v případě, že nejsou v rozporu se zákonem. Jelikož Váš otec měl rozhodně právo dědictví odmítnout, a to podle občanského zákoníku. Paní notářka tak měla v případě, že Vašeho otce zastupovala, informovat příslušný soud. Občanský zákoník totiž ve svém ustanovení §463 říká, že dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením soudu zaslaným.Paní notářka jako zástupce dědice toto dědictví může odmítnout jen na základě plné moci. Pokud tuto plnou moc neměla, měla za povinnost o postupu odmítnutí dědictví alespoň Vašeho otce informovat. Váš otec mohl toto odmítnutí učinit bohužel jen do jednoho měsíce, ode dne, kdy byl o této možnosti soudem informován. Nicméně z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit. Domnívám se, že nečinnost paní notářky v tomto případě vážným důvodem je. Vše ale pouze v případě, že Vašeho otce paní notářka zastupovala a poskytovala mu právní rady, za což od Vašeho otce musela dostat odměnu. Obrátila bych se proto na soud. Paní notářka by také mohla nést podle §57 zákona o notářích odpovědnost za škodu, která vám mohla být způsobena.Rovněž by mohlo být na návrh proti ní vedeno kárné řízení. Tento návrh musí být podán nejpozději do jednoho roku, kdy ke kárnému provinění došlo. Kárné řízení se zahajuje na návrh ministra, presidenta Komory nebo předsedy Krajského soudu.Takže se rozhodně obraťte na soud, ale doporučovala bych ještě za pomoci právního zastoupení.

Jiří Hora , 05.08.2009

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV JOSEF CEMPER

Sekce: Pohřební služba, Město: Skuteč
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference