Poradna: Rozdělení nemovitostí před smrtí

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, můj otec je sám a chtěl by už před smrtí rozdělit nemovitosti (dům a byt) mezi mě a bratra. Mě by připadl dům v ceně cca 4 mil. a bratrovi byt v ceně cca 2,5 mil. I když s tím teď budeme všichni souhlasit, mohl by bratr pak po smrti otce požadovat nějaký podíl v rámci dědického řízení (z důvodu, že obě darované nemovitosti měly rozdílnou cenu)? A jak by to bylo v případě závěti, kdyby se podobně majetek rozdělil až po otcově smrti? Mohl by to bratr opět napadnout? Jde mi o to, že bych chtěl dům rekonstruovat a nerad bych pak o jeho část přišel. Děkuji za odpověď

Olomouc , Olomouc , 23.12.2012
Odpověď

Pokud Vám otec nemovitosti rozdělí již za života, o dům (ani jeho část) již pak nemůžete přijít. Rozdílná hodnota nemovitostí může způsobit pouze to, že další majetek, který by se stal předmětem dědictví (tedy všechno, co otec vlastnil mimo uvedených nemovitostí, např. auto, veškeré movité předměty, atd.) zdědí již jen Váš bratr sám. V případě, že by se rozdělení nemovitostí řešilo závětí, je třeba pamatovat pouze na to, že Váš bratr (stejně jako Vy) musí zdědit minimálně 1/4 otcova majetku. Pokud tedy vy zdědíte dům za 4 miliony a bratr byt za 2,5 milionu, tak je vše v pořádku, bratr pak nemůže úspešně napadnout platnost závěti.

Marta Ptáčková , 09.01.2013

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Malé Hradisko

Sekce: Obřadní síně, Město: Prostějov


Obřadní síň na Městském hřbitově v Prostějově

Sekce: Obřadní síně, Město: Prostějov


Obřadní síň -kostel husitské církve - Prostějov

Sekce: Obřadní síně, Město: Okres Prostějov


Smuteční síň Hranice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hranice


Obřadní síň Rozstání

Sekce: Obřadní síně, Město: Okres Prostějov


Obřadní síň Prostějov

Sekce: Obřadní síně, Město: Prostějov


PhDr. Monika Krajčová

Sekce: Psychická pomoc, Město: Prostějov


Centrum duševní a tělesné harmonie

Sekce: Psychická pomoc, Město: Jeseník


Mediclinic, a. s

Sekce: Psychická pomoc, Město: Zábřeh
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.