Poradna: V říjnu mi zemřel otec a se svojí sestrou jsme byli

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, v říjnu mi zemřel otec a se svojí sestrou jsme byli pozváni k dědickému řízení. Otec byl podruhé ženatý a do manželství přišel s malou nemovitostí (zahrádka se zahradní chatkou, kterou si pořídil již se svojí zesnulou 1.ženou - naší maminkou, jako děti jsme mu ji pomáhali stavět). Ta byla také na katastru vedená jen pod jeho jménem. Během manželství se svoji druhou manželkou, koupili od města byt do osobního vlastnictví. Před otcovou smrtí byl byt ještě zrekonstruován(okna, zateplení,nové jádro -koupelna a kuchyně). V katastru nemovitostí jsme ale zjistili, že byt je veden pouze na pozůstalou manželku a u předběžného řízení nebyl nahlášen. Chci se zeptat, zda by neměl tento byt být ve SJM nebo za jakých podmínek tam být nemusí. Jak by se řešilo, kdyby na něj pozůstalá manželka dostala peníze např.od rodinných příslušníků. Musí to nějak dokazovat ? Jak se takový byt oceňuje - za cenu, za kterou byl koupen, nebo jakou cenu má dnes ? Dále by mě zajímalo, za jakých podmínek se pozůstalí dělí o osobní věci . Pozůstalá manželka už pár dnů po smti našeho otce začala likvidovat a rozdávat osobní věci po otci svým bratrům a dětem jak z bytu, tak i ze zahrádky (kde měl otec oblíbené maličkosti, které pro nás byli památkou). Chci se zeptat, jak má toto vlastně probíhat. Neměli jsme být k takovému počinu přizváni.? Prosím o radu co je předmětem dědického řízení(jak zahrádka a jak byt) a jak by měla v takovém případě postupovat paní notářka. Děkuji za radu. Ještě si dovoluji poprosit o odpověď co nejdříve, jelikož máme další schůzku s notářkou jiř 1.2.2010 děkuji V.I.

jižní čechy , 23.01.2011
Odpověď

Měl-li otec zahradu ve svém výlučném vlastnictví, pak by měla být předmětem dědictví celá zahrada. Byl-li byt nabytý za trvání manželství, pak obecně tvoří SJM bez ohledu na skutečnost, že v katastru nemovitostí je evidován pouze na jednoho z manželů. Ledaže by byt byl pořízen z výlučných prostředků manželky. Měl-li zůstavitel s pozůstalým manželem majetek ve společném jmění, soud rozhodne o obvyklé ceně tohoto majetku v době smrti zůstavitele a podle zásad uvedených v občanském zákoníku určí, co z tohoto majetku patří do dědictví a co patří pozůstalému manželovi. Jestliže se dědicové neshodnou na tom, co patří do aktiv a pasiv dědictví, vzniká spor, který však notář neřeší. Účastníci dědického řízení se mohou svých práv k majetku, který je sporný, domáhat žalobou, a to v průběhu dědického řízení i po jeho skončení. Majetek se oceňuje obvyklou cenou ke dni smrti zůstavitele. Na rozdělení osobních věcí by se dědicové měli dohodnout.

, 13.02.2011+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference