Poradna: V srpnu 2010 zemřel otec, se kterým jsem nebyla 16

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, v srpnu 2010 zemřel otec, se kterým jsem nebyla 16 let v kontaktu. Zanechal dědice za zákona: mě a sestru. Dědictví (dům) jsme při dědickém řízení v listopadu 2010 se setrou přijaly. Při návštěvě domu v prosinci jsme objevily otcovu závěť psanou vlastní rukou i s datem a podpisem, navíc podepsanou dvěma svědky - obvodní lékařkou a zdravotní sestrou. Závěť je napsaná ve prospěch jiné osoby (bez bližšího příbuzenského vztahu), o nás - dětech - se otec v závěti nezmiňuje. Oznámila jsem tuto skutečnost notářce, která s námi vedla dědické řízení; ta mi však doporučila se o závěti nezmiňovat a vyčkávat, zda se dědic přihlásí sám. Znovuotevření dědického řízení zamítla s odůvodněním, že jsme podepsaly vzdání se práva odvolání proti usnesení. Prosím, je takovýto postup v pořádku?! Chci respektovat vůli svého otce, nechci se bezdůvodně obohatit. Navíc je velmi pravděpodobné, že dědic o závěti ví (malá vesnice). Jaký podíl na dědictví bychom se sestrou případně měly jako tzv. neopominutelní dědici? Děkuji za odpověď a zdravím.

Klobouky u Brna , Valašské Klobouky , 10.12.2010
Odpověď

Zjistí-li se po projednání dědictví, že oprávněným dědicem je někdo jiný, je povinen ten, kdo dědictví nabyl, vydat oprávněnému dědici majetek, který z dědictví má, podle zásad o bezdůvodném obohacení tak, aby neměl majetkový prospěch na újmu pravého dědice.Zde bych možná doporučila kontaktovat oprávněného (závětního) dědice a zkusit se s ním domluvit na postupu. Jinak by zřejmě přicházela v úvahu i obnova řízení. Žalobou na obnovu řízení podanou k příslušnému soudu může účastník řízení napadnout i pravomocný rozsudek či usnesení soudu, objeví-li se skutečnosti, rozhodnutí nebo důkazy, které bez své viny nemohl použít v původním řízení. Žaloba na obnovu řízení musí být podána ve lhůtě tří měsíců od té doby, kdy ten, kdo obnovu navrhuje, se dozvěděl o důvodu obnovy, nebo od té doby, kdy jej mohl uplatnit. Žaloba na obnovu řízení však není přípustná proti rozsudkům a usnesením, jejichž zrušení nebo změny lze dosáhnout jinak. Jako zletilým potomkům a neopominutelným dědicům vám musí připadnout aspoň tolik, kolik činí jedna polovina vašeho dědického podílu ze zákona. Celý problém je závažnější, proto doporučuji kontaktovat advokáta.

, 14.12.2010

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Horní Lhota

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Slavičín

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Štípa

Sekce: Obřadní síně,


Kostel Vsetín - Dolní Jasenka

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň - kremace Zlín

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Lukov

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Všemina

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Vizovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Újezdec u Luhačovic

Sekce: Obřadní síně,


smuteční síň Petřvald

Sekce: Obřadní síně, Město: Petřvald
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference