Poradna: vlastnictví hrobu

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý večer,můj otec zemřel před 19 lety,rok po něm jeho bratr.Můj otec vždy říkal,že hrob je jeho,takže jsem jako jediná dcera považovala hrob následně jako svůj.Sestřenice se po smrti svého otce přišla zeptat,jestli může tatínka do hrobu pohřbít,takže si byla jasně vědoma toho,že hrobka není její.Neviděla jem v tom problém.Nyní zemřel její manžel a oznámila mi,že bude také pohřben v téže hrobce.Už se ale neptala,pouze mi to oznámila.Jeí chování ve mně vzbudilo podezření,že není něco v pořádku,tak jsem zavolala na obecní úřad,jak je to možné,že jsem nikdy nedostala výzvu k zaplacení poplatku za hrobové místo a a pan starosta mi řekl,že v roce 2003 sepsala nájemní smlouvu tatáž moje setřenice a od té doby platí nájemné.Prosím o radu,je moje sestřenice zároven majitelkou hrobky,když si se zcela jasným úmyslem nechala sepsat nájemní smlouvu,i když dobře věděla,že hrob byl mého otce a po jeho smrti můj.Nevím,jestli najdu v dokumentech nějaké doklady mého dědy,kteý hrobku pořizoval a jestli hrobka patřila automaticky ke statku do dědictví.Tuším v tomto jednání křivácké úmysly a nením,co s tím.Mělo by se najít na obecním uřadě,kdo hrobku zřizoval?Mám počkat do roku 2018,až vyprší nájemní smlouva mojí sestřenice,nebo mám podat trestní oznámení na neznámého pachatele,protože tohle počínání je jasně cílené.Děkuji za odpověd.

Kladno , Kladno , 21.08.2013
Odpověď

Nájem hrobového místa a vlastnictví příslušenství hrobu (hrobky) jsou dva různé pojmy. Je složité říci, jak mohlo mezi Vaší sestřenicí a obcí dojít k uzavření nájemní smlouvy, když jste v tomto vztahu měla být Vy. Pravděpodobně nájemní vztah uplynul (sama píšete, že jste nikdy nic nezaplatila) a pak si ho vyjednala sestřenice. Co se týká vlastnictví hrobky, to s nájmem hrobového místa nesouvisí. Je pak na Vás zjistit, kdo byl majitelem hrobu, zda pouze Váš otec a tím pádem nyní Vy, nebo zda to bylo jinak. Doporučuji se neunáhlovat s trestním oznámením, ve Vašem popisu není žádná trestná činnost zjevná. Doporučuji se informovat na obci či u provozovatele hřbitova, jak to bylo s nájmem hrobového místa a případně se domluvit se sestřenicí, co bude s věcí dál.

Marta Ptáčková , 11.10.2013

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Kralupy nad Vltavou


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


KOSTEL SV. BARBORY BAKOV NAD JIZEROU

Sekce: Obřadní síně, Město: BAKOV NAD JIZEROU


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


SMUTEČNÍ SÍŇ ČEJETICE

Sekce: Obřadní síně, Město: ČEJETICE


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference