Poradna: Zemřel mi otec. Dědictví připadne jeho třem dětem (včetně

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Zemřel mi otec. Dědictví připadne jeho třem dětem (včetně mne) a manželce. Otec zanechal závěť, ve které zmiňuje část majetku a uvádí dědické podíly následovně: Nemovitost – 70% matka, po 10ti procentech děti. Auto a zařízení bytu – 100% matka. Zbývající část majetku, převážně finance uložené na různých účtech a v podílových listech, v závěti uvedená není. Zajímá mne, jestli je správná má teorie, že bychom měli dědit tímto způsobem: 1.Položky uvedené v závěti: 5/8 manželka, po 1/8 děti. 2. Položky neuvedené v závěti: podle zákona, tedy každý 1/4. Předem děkuji za odpověď.

Praha , Praha 1 , 05.06.2007
Odpověď

Vážený Václave, pokud se ptáte, jestli jsou správné Vámi vypočtené podíly, které budete dědit ze zákona, nejsem na toto schopen odpovědět, protože nevím jaký je poměr ceny jednotlivých věci k sobě navzájem a ve vztahu k dědictví jako celku. Celou záležitost totiž může zkomplikovat to, že jako děti jste neopominutelní dědici. Pokud bude podíl ze závěti větší, než Váš zákonný podíl jako neopominutelných dědiců, měli byste dědit tak, jak to určil otec. Zbytek dědictví byste dědili podle zákona, tedy každý ¼, jak uvádíte vy. Vám, jakožto dospělým dětem, a tedy neopominutelným dědicům, se totiž musí dostat alespoň tolik, kolik činí ½ podílu, který by na Vás připadal ze zákona, tedy každému min. 1/8 dědictví. Tyto zákonné podíly se stanovují z dědictví jako celku, nikoliv jen z té části dědictví, která se dědí ze zákona. Jaké věci konkrétně kdo dostane záleží však na konkrétních okolnostech, např. i Vaší dohodě.

Jiří Švehla , 10.07.2007

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 1 - Staré město


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 3 -Žižkov


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference