Poradna: Zemřel mi otec,který když matka tragicky zahynula se

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den.Zemřel mi otec,který když matka tragicky zahynula se oženil. U notáře probíhalo dědické řízení,kde bylo řečeno,že i já mám nárok na dědictví ze zákona,jelikož nebyla nalezena závěť,nebo listina o vydědění.Dědické řízení bylo odloženo z toho důvodu,že jeho manželka prý má nějaké smlouvy o zúžení společného jmění manželů..Od té doby uběhly dva měsíce,tak jsem kontaktoval notáře,jak to vypadá a ten mi odpověděl,že byla předložena závěť.. Chci se zeptat,jak to prosím s takovou závětí je...Jestli musí být sepsána a vedena u notáře,nebo jí jen tak někdo může "vyhrabat ze šuplíku"??A jestli je závěť napadnutelná a když ano,jakým způsobem ...Cítím v tom totiž podvod ze strany otcovi manželky.. Děkuji moc za odpověď..

Liberecko , 22.02.2008
Odpověď

Závěť u notáře sepsána, ani uložena či vedena být nemusí. Musí být sepsána vlastní rukou, nebo na stroji a podepsána 2 svědky, datována a podepsána zůstavitelem. Závěť samozřejmě napadnutelná je, a to především z důvodu, že nejsou splněny její náležitosti, které jsem uvedl výše. Jelikož jste jako syn neopominutelní dědic, musí se Vám v závěti dostat alespoň polovina dědického podílu, který by na Vás připadl, pokud by závěť nebyla. Pokud tomu tak není, můžete žalobou napadnout platnost závěti v tomto rozsahu. Závěť by se tedy v tomto rozsahu stala neplatnou, pokud Vás v ní ovšem otec nevydědil. Doručil bych, abyste se podíval do spisu u notáře, abyste viděl, co v závěti je. I toho nahlédnutí však může být problém, jestliže Vás notář již na bude považovat za účastníka dědického řízení z toho důvodu, že nejste dědic, jelikož Vám není v závěti nic odkázáno. Pak lze požadovat nahlédnutí do spisu z důvodu, že na tom máte právní zájem.

Jiří Švehla , 04.03.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference