Poradna: Zemřela adoptivní matka mojí ženy v domově důchodců

Sekce: Dědictví

Otázka:

Zemřela adoptivní matka mojí ženy v domově důchodců s kterou moje žena neudržovala žádné styky. Matka mojí ženu vydědila a žena se se stejně hodlá v dědickém řízení zříct jakéhokoli dědictví. Neví při tom jestli existují jiní dědicové. Přes to zařídila její pohřeb aby udělala slušnosti za dost. V domově důchodců, ale po ní požadují likvidaci nábytku a věcí jež jsou pravděpodobně předmětem dědictví. Je moje žena povinna toto zlikvidovat i když dědicem není a nehodlá jím být? Smí manipulovat s věcmi jež jí nepatří? Děkuji.

Most , Most , 06.12.2007
Odpověď

Řešení situace záleží na tom, zda adoptivní matka Vaší ženy měla nějaký majetek a pokud ano, v jaké hodnotě. Pokud měla pouze nábytek, o kterém hovoříte a ten nemá hodnotu vyšší než cca 10.000,- Kč, může jej soud v dědickém řízení vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb a řízení zastaví. Toto usnesení se nemusí doručovat a nelze se proti němu ani odvolat. Mohlo se tedy stát, že tento nábytek Vaší ženě připadl aniž by o tom věděla a aniž by byla dědicem. Ten, komu soud takto nepatrný majetek vydává, totiž z právního hlediska dědicem není. Doporučoval bych tedy na soudu zjistit, zda a případně jak bylo dědické řízení ukončeno. Jinak pokud by zmíněné věci Vaší ženě nepřipadly, nemá samozřejmě povinnost ani právo s nimi jakkoliv nakládat, nebo manipulovat.

Jiří Švehla , 29.01.2008

Firmy z tohoto regionu:

Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference