Poradna: Zemřela mi maminka a řešíme s tatínkem všechno okolo.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den.Zemřela mi maminka a řešíme s tatínkem všechno okolo. Samozřejmě jsme řešili i vdovský důchod. Jak dlouho bude dostávat tatínek tento důchod a bude po celou dobu ta částka stejná?Děkuji za odpověď.

Třebíč , Třebíč , 15.03.2007
Odpověď

Na vdovecký (stejně jako vdovský) důchod vznikne nárok za předpokladu, že zemřelý manžel buď pobíral starobní nebo invalidní důchod, anebo splnil podmínku potřebné doby pojištění pro přiznání alespoň jednoho z těchto důchodů, případně smrt nastala v důsledku pracovního úrazu. Pokud jsou tyto podmínky splněny, je třeba ještě podat žádost na okresní správu soc. zabezpečení. Vdovecký důvod náleží po dobu 1 roku v každém případě, po uplynutí této doby náleží vdovecký důchod Vašemu otci, pouze pokud splní alespoň jednu z dalších podmínek: dosáhl věku 58 let, nebo je v plném invalidním důchodu, či se stará o jinou osobu (nezaopatřené dítě, rodiče). Výše vdovského (vdoveckého) důchodu je tvořena základní výměrou, která dnes činí 1570 Kč měsíčně, a procentní výměrou, která se odvíjí od výše důchodu zemřelého. Částka bude po celou dobu stejná, pokud případná další právní úprava nestanoví jinou výši.

Jiří Švehla , 23.03.2007

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Pacov

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Nové Město na Moravě

Sekce: Obřadní síně, Město: Nové Město na Moravě


Obřadní síň Havlíčkův Brod

Sekce: Obřadní síně, Město: Havlíčkův Brod


Pohřební služba Jaroslav Duben

Sekce: Pohřební služba, Město: Havlíčkův Brod


Obřadní síň Pelhřimov

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Horní Cerekev

Sekce: Obřadní síně, Město: Horní Cerekev


Pohřební služba Luboš Zrno & syn

Sekce: Pohřební služba, Město: Pelhřimov


Vosička Pavel - pohřební služba Chotěboř

Sekce: Pohřební služba, Město: Chotěboř
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference