Poradna: Zemřela mi maminka. Zůstal mi otec a bratr. Může otec

Sekce: Dědictví

Otázka:

Zemřela mi maminka. Zůstal mi otec a bratr. Může otec u pozůstalosti převést svůj majetek na kohokoliv a nechat si doživotní bydlení? V jakém případě může otec své vlastní děti vydědit? Děkuji. Jaký poplatek zaplatí u notáře, když jeho majetek činí asi přes milion korun?

Dražovice , 07.05.2007
Odpověď

Vážená paní Červinková, dědici mohou v dědickém řízení mezi sebou uzavřít dohodu, kterou se navzájem vypořádají ohledně dědictví. Pokud to tedy chce otec řešit takto, je to možné. Soud však takovouto dohodu musí schválit a schválí jí, pokud nebude odporovat zákonu nebo dobrým mravům. Otec může své děti vydědit, jestliže mu v rozporu s dobrými mravy neposkytly potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo jiných závažných případech, nebo o něj trvale neprojevovali opravdový zájem, který by jako potomci projevovat měli, nebo byly odsouzeni pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku, nebo trvale vedou nezřízený život. Pokud tak zůstavitel výslovně stanoví, vztahují se důsledky vydědění i na potomky vyděděných dědí. Poplatky u notáře jsou následující (základem je obvyklá cena majetku): z prvních 100 000 Kč základu ....................................... 2,0 %, z přebývající částky až do 500 000 Kč základu ............ 1,2 %, z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu .......... 0,9 %, z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu .......... 0,5 %, z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu ........ 0,1 %, nejméně však 600 Kč. Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává.

Jiří Švehla , 30.05.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference