Poradna: Zemřela nám babička. Vlastnila 1/2 domu, kde žijeme.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Zemřela nám babička. Vlastnila 1/2 domu, kde žijeme. Druhou 1/2 vlastní moje matka. V dědickém řízení se babiččina polovina bude dělit mezi mou matku a její setru.Jedná se mi o to,kolik si matčina sestra muže říci při vypořádání dědictví, když jsme se celý život o dům starali pouze mi.Jestli bude nutný odhad nemovitosti? Kdo a jakým způsobem ji bude event. provádět.Nebo zda se odhad bere nějakým převodem.Co vše se na nemovitosti hodnotí? Přeci nebudeme platit matčině sestře za to, že dům je udržovaný z našich financí. Předem děkuji za odpověď.

Orlickoústecko , 02.02.2008
Odpověď

Pokud jste z vlastních peněz investovali do domu, který z poloviny vlastnila Vaše babička, můžete takto investované peníze v dědickém řízení uplatnit jako pohledávku vůči babičce. Pak by se takováto pohledávka stala pasivem dědictví a v případě, že by ¼ domu zdědila Vaše teta, připadl by jí i odpovídající podíl tohoto dluhu, takže by sice měla podíl na domu, ale současně vůči vám dluh, který by musela zaplatit. Pak by možná přistoupila na dohodu o vypořádání dědictví, kterou by celý dědický podíl na domu připadl Vaší matce. Jinak cena domu se oceňuje na základě tržní hodnoty a zpravidla tak činí znalec svým posudkem. Nemusí to ale být pravidlem, někdy může stačit i určení ceny prohlášením dědiců, pokud to notář přijme.

Jiří Švehla , 25.02.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference