Poradna: Chtěla bych se zeptat kdo z členů rodiny by měl nosit

Otázka:

Dobrý den chtěla bych se zeptat kdo z členů rodiny by měl nosit černé oblečení jako projev smutku a jak dlouho. Nebo jsem slyšela že se také nosí stuha na ruce. Kde se umisťuje a kdo ji má nosit.Jsem vnučka zemřelého a v těchto situacích nevím jak se chovat. Děkuji za odpověď

Havířov , Havířov , 20.10.2007
Odpověď

V knize pana Ladislava Špačka je k nošení smutku napsáno: "Dříve bývalo zvykem setrvat nějaký čas po pohřbu ve smutku. Guth- Jarkovský předepisuje nejdelší smutek vdově - až dva roky, z toho první rok hluboký smutek a teprve poslední půlrok polosmutek, kdy kromě černé barvy může vdova obléci již i odstíny šedivé a fialové." Rovněž však ve stejné kapitole pan Ladislav Špaček konstatuje: " Dnes je vnější projev smutku zcela individuálním rozhodnutím, společenské povědomí ho už nevyžaduje. Stužka na rukávu nebo v klopě po dobu dvou tří týdnů je už vzácností, a i tehdy spíš než o smutek jde o signál pro ostatní - berte na mne ohled, nemám chuť se s vámi veselit." Z uvedeného je tedy patrné, že černé oblečení a jak dlouho ho nosit záleží jen na vašem rozhodnutí a na tom jak sama v sobě pociťujete potřebu o svém zármutku informovat okolí.

Julius Mlčoch , 24.10.2007

Firmy z tohoto regionu:

kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


Zdena Černínová - Pohřební služba

Sekce: Pohřební služba, Město: Karviná-Ráj
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference