Poradna: Maminka si výslovně nepřála, abych po jejím odchodu

Otázka:

Maminka si výslovně nepřála, abych po jejím odchodu nosila smutek a abych ani na pohřbu nebyla v černém. Ráda jsem jí vyhověla, podle mého názoru nemusí být zármutek vyjádřen tímto způsobem. Měla jsem modré šaty, sváteční, zcela vhodné pro vážnost obřadu. Nicméně jsem vzbudila pohoršení příbuzných a dalších smutečních hostů, byl mi vytýkán nedostatek piety a dokonce i \"elementární slušnosti\". Je to opravdu tak zásadní chyba nebýt na pohřbu oblečená v černém? Za odpověď předem děkuji.

Praha , Praha 1 , 04.01.2007
Odpověď

V našich krajích se ustálil zvyk, že černá barva vyjadřuje smutek. Vznikly půjčovny smutečních oblečení a pod. Já osobně se domnívám, že skutečný smutek se nedá vyjádřit jen oblečením do černých šatů. Smuteční šat a nošení smutku mělo velký význam informativní pro okolí pozůstalého. Mělo informovat ostatní, že tento člověk prožívá těžké chvíle a okolí mělo jeho iracionální chování tolerovat a snažit se mu spíše pomoci než jej nechápat. Tento význam v dnešní době je ve společnosti dost potlačen a vidět někoho, především ve městě, nosit smutek je výjimka. Pokud maminka si nepřála, aby jste po jejím odchodu nosila pak se netrapte pohoršením příbuzných. I oni jsou ve stavu truchlení a i jejich názory jsou v tuto chvíli ovlivňovány smutkem, který prožívají. Jistě za čas, až bolest ustoupí a všichni se budete vracet do normálního života Váš přístup k naplnění přání Vaší maminky jistě pochopí. Doufám, že budou všichni tak rozumní a nedojde k rozkolu mezi Vámi a příbuznými. Byla by to jistě škoda.

Julius Mlčoch , 04.01.2007

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference