Poradna: otevření rakve před obřadem

Otázka:

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli máme jako příbuzní nárok na otevření rakve před samotným obřadem,i když při sjednání pohřbu nebylo toto požadováno.Měli jsme na mysli ne veřejné otevření,jen soukromou kontrolu koho vlastně pohřbíváme a úpravu uvnitř.Bylo nám jen suše sděleno,že je to zakázáno nějakým lékařem.Děkuji vám za informaci

Turnov , Turnov , 07.12.2011
Odpověď

Nejsem samozřejmě zcela seznámen s případem. Zákon č. 256/2001 Sb. zakazuje vystavení zemřelého v otevřené rakvi, pokud uběhlo 7 dní od konstatování smrti a nebyla provedena konzervace zemřelého. Rovněž není dovoleno rakev otevírat v případech, kdy je zemřelý v pokročilém stádiu rozkladu, nebo je tělo značně poškozeno a nebo došlo k úmrtí na nebezpečnou nemoc. V těchto případech rozhoduje krajský hygienik a vydává zákaz otevření rakve. Pokud však bylo normální úmrtí, pak má právo objednavatel pohřbení nahlédnout do rakve k ověření totožnosti zemřelého.

Julius Mlčoch , 12.12.2011+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.