Poradna: pohřební řeč

Otázka:

Prožili jsme zklamání včera na pohřbu tatínka. Pro pohřební službu jsme se sestrou vyplnily dotazník a charakteristiku jako podklad pro pohřební řeč. Vše bylo vyplněno heslovitě do kolonek dotazníku. Jen na závěr do kolonky "další informace" jsme napsaly čtyři souvislé věty, které byly pro odchod našeho tatínka velmi podstatné a chtěly jsme, aby přesně tak byly v řeči použity. Pohřební služba nám sdělila, že máme být v krematoriu o půl hodiny dříve pro dořešení posledních podrobností o průběhu obřadu, především pro zkontrolování připravené řeči, hudby atd. Řečnice nám řeč přečetla, detaily byly o našem tatínkovi, podle podkladů z formuláře, ale celková řeč byla o naprosto anonymním člověku, určitě podle šablony. Z našich vlastních vět použila jen jednu, zasazenou do zcela jiného kontextu. Upozornila nás, že "to naše" zkrátila. Tento přístup mně osobně, a zřejmě i mé sestře, podstatně pokazil celý obřad. Řečnice prostě nemohla ustoupit od svých naučených, stokrát použitých, vět.Zachovala se k nám velmi necitlivě. Sestru sice napadlo, že ji požádáme, aby tam "to naše" doplnila, ustoupily jsme ale od toho hned ve chvíli, kdy pro ni byl velký problém jen doplnit do textu obec, kde tatínek vyrůstal....Nechtěly jsme riskovat, že by ji na poslední chvíli doplněné/přestože 6 dní předem předložené/ naše věty narušily její stereotyp...S tímto se nedá zpětně už nic dělat, jen nevím, jak se s takovou necitlivostí a přístupem smířit.

Brno , Brno-město , 22.03.2013
Odpověď

Je mi opravdu líto, že došlo k takovémuto jednání ze strany řečníka. Nevím, kde poslední rozloučení probíhalo, ale obraťte se na pohřební službu u které jste pohřbení objednali a Vaší stížnost s ním projednejte.

Julius Mlčoch , 24.03.2013

Firmy z tohoto regionu:

Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference