Poradna: Věc: EXHUMACE prosím o radu. Jak mám postupovat v

Otázka:

Věc: EXHUMACE Dobrý den, prosím o radu. Jak mám postupovat v případě, kdy chci blízkého příbuzného (bratra) "přestěhovat" z jednoho hřbitova na jiný. Bratr byl pochován v roce 2001 daleko od domova, naštěstí však pořád v ČR, ale pro nás dost nedostupně. (Byl svobodný a je to i matčino přání.) Určitě je nutné si zjistit tlecí dobu na hřbitově a teprve poté se může hrob otevřít. Ale co všechno je nutno dál vyřídit? Je třeba "specialista" pro vykopání hrobu? Je třeba oficiálně požádat místní správu hřbitova? Je třeba speciální rakev na převoz? Nový obřad při ukládání ostatků na našem hřbitově? Pohřeb byl podle křesťanských tradic a nechceme nic porušit. Děkuji za Vaši odpověď. Jana L.

Slavičín , Slavičín , 11.09.2009
Odpověď

Důležitá je stanovená tlecí doba pro pohřebiště, kde je v současné době Váš bratr pohřben. Pokud je to 10 let ( což je nejběžnější tlecí doba) pak Vám doporučuji počkat do roku 2011 a poté požádat provozovatele pohřebiště o exhumaci ostatků Vašeho bratra. Tuto činnost provede hrobník dle podmínek stanovených provozovatelem pohřebiště, ostatky uloží do malé rakve a pohřební služba je převeze na pohřebiště, kde je chcete uložit. Toto musíte mít také projednáno s provozovatelem tohoto pohřebiště. Nový obřad dělat nemusíte. Pokud jste aktivní věřící, proberte tuto záležitost s duchovním Vaší farnosti, možná bude ochoten provést výkop a modlitbu při uložení ostatků. Pokud nechcete čekat na konec tlecí doby, museli by jste požádat krajskou hygienu o povolení exhumace a stanovení podmínek na její provedení. Určitě však musíte vše projednat s provozovateli pohřebišť, jak původního tak nového místa uložení Vašeho bratra.

Julius Mlčoch , 06.10.2009

Firmy z tohoto regionu:

Kostel - Újezdec u Luhačovic

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Jižní Svahy

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síń Vsetín

Sekce: Obřadní síně,


Kostel Vsetín - Dolní Jasenka

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Horní Lhota

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Slavičín

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Malenice

Sekce: Obřadní síně,


smuteční síň Petřvald

Sekce: Obřadní síně, Město: Petřvald


Obřadní síň Lukov

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Slušovice

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference