Poradna: Zemřel mi bohužel tchán. Můžu mít na pohřeb hnědou

Otázka:

Dobrý den. Zemřel mi bohužel tchán. Můžu mít na pohřeb hnědou halenku s černými kamínky a černé kalhoty? Pak prosím o odpovědˇ, jak máme správně sedět. Pozůstalá maminka ( tchýně ) má 3 syny. Každý z nich má manželku, nebo přítelkyni. Děkuji. Vrbová

, 18.06.2009
Odpověď

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale dřív to nešlo a teď Vám asi již nepomůžu. Proto si dovolím odcitovat stať z "Velké knihy etikety" od pana Ladislava Špačka. On v knize říká: "Na smuteční obřad se oblékáme co nejkonzervativněji podle pravidla: čím bližší zesnulému, tím tmavší oděv. Muži by měli mít černý oblek bez lesku nebo nápadného vzoru, bílou košili, černou kravatu a černé šněrovací boty. Ostatní muži v obřadní síni nebo průvodu za rakví by měli mít co nejtmavší oblek, bílou košili a tmavou kravatu bez křiklavého vzoru. Ženy musejí mít zakrytá ramena a kolena, šaty by měly být u nejbližších pozůstalých černé, u širší rodiny a přátel stačí tmavé. K černým šatům náleží i černé punčochy a černé boty. Vhodné jsou klobouky, které nahrazují dříve běžné šátky. Na rozdíl od divadla nejbližší pozůstalí sedící v první řadě klobouky nesnímají, neboť jsou součástí jejich smutečního úboru." Pokud jde o zasedací pořádek není nijak přesně stanoven. Jsem přesvědčen, že vedle pozůstalé manželky by měli sedět její synové, neboť jsou jednak nejbližší pozůstalí a také jistě oporou své matce.Další pořadí již záleží na vzájemné dohodě.

Julius Mlčoch , 03.07.2009+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce etika a kondolence
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference