Poradna: Je možná kontaminace půdy a okolí z uložených mrtvol bez žehu?

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, bydlíme v obci, kde je hřbitov s katolickým kostelíkem na vyvýšenině přímo v centru obce na náměstí a jsou těsně kolem něj rodinné domy se studnami a vrty na pitnou vodu s kolaudací od stavebního úřadu a to i "čerstvou" kolaudací. Většina pohřbů se na tomto hřbitově odehrává s uložením do země, bez kremace, tj. bez zpopelnění. Laboratoře ze vzorků vody ze studen i z vrtu z hloubky 30m, kde je žulový proklad, stanovují ve vodě vyšší obsah bakterií aj. složek, které mohou být původu z rozkladu mrtvol. Všichni obyvatelé z blízkosti hřbitova se bojí používat vodu ze svých studní a jsou nuceni si na pití i vaření kupovat balenou vodu, co nelze na mytí. Nikomu není příjemné se mýt vodou, která by mohla obsahovat bakterie aj. složky, z mrtvol. A mají "pod" hřbitovem zahrádky, kde si pěstují i zeleninu, ovoce a mají užitková i domácí zvířata a mají strach z možné kontaminace půdy a rostlin dešťovou vodou. A nikdo neví, jestli je tento strach oprávněný... Proto bych se chtěla zeptat: 1) Jak je kontaminace okolí hřbitova povrchově i do hloubky ošetřena a kde lze k tomu najít kvalifikované informace? Dá se někde kvalifikovaně dozvědět, jak to s těmi bakteriemi z mrvol může být povrchově i do hloubky? 2) A je to nějak upraveno zákonem (stavebním, pohřebním, o obcích, atd.)? 3) Co dělat, smířit se, odstěhovat se, nebo se lze nějak bránit? Lze požádat obec o nařízení zpopelňování mrtvol, když je hřbitov ve středu obce? 4) Někteří obyvatelé uvažují pro užitkovou vodu o nádržích na dešťovou vodu, ale je to docela náročný stavební zásah a potřeba financí. Měla by obec v takovém případě nějak finančně přispět na nádrže a instalaci nového vodovovodního vedení této užitkové vody? Daně z nemovitosti musíme v této obci platit v nejvyšší možné částce, kterou zákon umožňuje a podle letošních statistik jsme celoplošně opravdu jednou z mála obcí z celé republiky, využívá každoroční navyšování na maximum (jen letos o celých 400%). Obec se obhajuje, že to je daň za luxus (nová dlažba a světla na náměstí), který všichni užíváme, ale my se oprávněně v luxusu vůbec necítíme. Přičemž na tento luxus dostala naše obec grant od EU a nemusela ho platit ani stát z našich daní. Předem moc děkuji i za všechny spoluobčany

Praha-východ , Praha-východ , 28.05.2013
Odpověď

Přítomnost bakterií ve vodě ze studní, ještě nemusí znamenat, že pocházejí ze hřbitova. Nevím v jakém stavu je v obci kanalizace, nebo zda nejsou v okolí odpadní septiky. Důležité bude obrátit se na Krajskou hygienickou stanici a ta je oprávněna požadovat od obce provedení hydrogeologických průzkumů a případně vybudování odvodnění hřbitova a dekontaminaci odpadních vod. Již v roce 1996 byl na toto téma provedeny průzkumy, které ukázaly, že je to nový problém a je nutno jej posuzovat jednotlivě případ od případu. Proto bych doporučoval, projednat tento problém s KHS a požadovat zjištění původu a druhu bakterií vyskytujících se ve studnách. Nemusí pocházet z pohřebiště. Zakázat pohřbívání může na základě zjištěných skutečností opět jen KHS nebo Krajský úřad.

Julius Mlčoch , 28.05.2013Inzerce z regionu

nabídka, 11.3.2024, 13:46
Kamenictví v pohřebnictví

Nabizime k dovozu tento automobil, ktery je...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Kralupy nad Vltavou


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


Smuteční síń Bezno

Sekce: Obřadní síně, Město: Bezno


SMUTEČNÍ SÍŇ ČEJETICE

Sekce: Obřadní síně, Město: ČEJETICE


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


KOSTEL SV. BARBORY BAKOV NAD JIZEROU

Sekce: Obřadní síně, Město: BAKOV NAD JIZEROU


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference