Poradna: ! mám otázku.Zemřel nám Tatínek a protože bydlel sám

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den! mám otázku.Zemřel nám Tatínek a protože bydlel sám a my ho navštěvovali tak zhruba 2xtýdně tak se stalo že jsme ho našly už po delší době mrtvého.bylo to 15.11 2008 Přivolaly jsme záchranou službu ta poté obvodního lékaře a policii.Udělaly svou práci a bylo nám řečeno že tatínka povezou na zdravotní pitvu do Ústí nad Labem 18.11 2008.a řekli že ještě týž den se dozvíme datum přesného úmrtí tatínka.byli jsme z toho tak v šoku že jsme se ani nezeptali kdo nám to vlastně řekne.začali jsme zařizovat pohřeb.bylo to 19.11 2008.na pohřební službě se nás zeptaly kolikátého tatínek zemřel.samožřejmě jsme nevěděli nic.tak tam volaly a zdělili že zemřel 10.11 2008.vše ostatní že se dozvíme na Matrice v místě.Pohřeb se konal 25.11 2008.poté jsme zašly na Matriku kvůli úmrtnímu listu a tam jsme zhrůzou zjistili že nám nemůžou vystavit úmrtní list protože jim přišla zprávička že tatínek zemřel asi 10.11 2008.to slovíčko asi nesmí být.tudíž jsme bez úmrtního listu bez kterého nelze cokoliv vyřídit.několikrát jsme tam volaly a bylo nám řečeno že po takové době se prý nedá přesně stanovit den úmrtí.tak se chci zeptat co máme dělat.bez toho nám úmrtní list nedají.Předem mos děkuji za odpověd.S pozdravem L.Vokrouhlíková

Jirkov okr.Chomutov , Jirkov , 03.12.2008
Odpověď

Domnívám se, že matrikářka nepostupuje správně. Podle Nařízení vlády, kterým se provádí zákon o matrikách , je v § 4 odst. 3 uvedeno, že místo údajů, které se do uzavření zápisu nepodařilo zjistit, uvede matrikář slovo nezjištěno. U úmrtí, které nastalo před delší dobou se těžko stanovuje přesné datum smrti. Pokud patologie uvedla předpokládané datum kdy nastala smrt den asi 10. 11. 2008 , pak měla matrikářka toto datum zapsat nebo si vyžádat na patologii opravu údajů. Protože jsem získal kontakt na Ministerstvo vnitra, které je tvůrcem zákona o matrikách, pokusím se zjistit jejich názor a dodatečně jej uveřejním. Dodatečná odpověď 22.12.2008 - Vystavení úmrtního listu je povinností matriky a matrikářka si musí zjistit od ohledávajícího lékaře datum kdy nastala smrt. Ministerstvo vnitra mi tuto informaci potvrdilo a pokud bude nadále matriční úřad otálet s vydáním úmrtního listu, máte se obrátit na Krajský úřad, který je matrice nadřízen a požádat o sjednání nápravy.

Julius Mlčoch , 13.12.2008

Firmy z tohoto regionu:

Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference