Poradna: moje babička měla hrobové místo spolu s jejím bratrem

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, moje babička měla hrobové místo spolu s jejím bratrem na jednom hřbitově v Brně. Protože nemohlo být psáno na oba, bylo napsáno na strýce. Ale platili a starali se o hrob oba, rovněž tam byli pohřbíváni příbuzní z obou větví. Strýc už je několik let po smrti, takže se za něho staral jeho syn. Vše v pořádku. Loni babička umřela a její syn nám ji zakázal ji tam pohřbít. Jedině umístit tam urnu (nutil nás tím ji zpopelnit). Na správě hřbitova nám řekli, že na to má právo, že on je psaný jako uživatel hrobu. Dále nám 2 měsíce poté vyhodil z hrobu urnu s ostatky našeho dědečka (manžel babičky), která tam byla už 20let. Pohodil ji na náš nový hrob. Policie to odložila, že je to v pořádku. Dále nás omezuje k přístupu k hrobu - např. květiny. Otázka č.1 - měl právo nám nepovolit pohřeb babičky? Pokud opravdu je uživatelství jen na jednoho, nevzniká i nějaké další právo třeba užíváním, vydržením? Ot.č.2 - postupoval PČR správně? Nevznikl náhodou trestním čin přemístěním urny s ostatky bez našeho souhlasu? Děkuji předem za odpověď. Bláha

Brno , Brno-město , 12.06.2007
Odpověď

Bohužel rodinné spory o užívání hrobového místa nejsou nic výjimečného. Na otázku č. 1 Pokud je v evidenci provozovatele pohřebiště uveden jako nájemce hrobového místa syn Vašeho strýce, tak je on osobou, která rozhoduje a povoluje co se na hrobovém místě může, tedy i o tom, kdo tam bude pohřben. Jiná možnost jako užívání nebo vydržení užívacího práva zákon o pohřebnictví nezná. Otázka č. 2 Policie ČR se držela právního názoru, že o vyjmutí urny s ostatky z hrobu rozhodl nájemce hrobového místa jako osoba oprávněná. Proto případ odložila. Je zde však možné pochybení nájemce hrobového místa a to v tom případě, pokud urnu z hrobu vyjmul sám a neinformoval o tom Správce hřbitova. Toto pochybení by bylo v rozporu s ustanovením §25 odst. (5) zákona č. 256/2001 Sb., kde je stanovena povinnost nájemci hrobového místa informovat provozovatele (správce) pohřebiště o všech změnách v údajích vedených v evidenci k hrobovému místu. Jeho zacházení s lidskými ostatky (pohození na Váš nový hrob) by bylo možno rovněž kvalifikovat jako přestupek podle §26 odst.(1) písm. j) jako zacházení s ostatky způsobem dotýkajícím se mravního cítění pozůstalých. Zde je stanovena sazba pokuty až do výše 50 000,-Kč. Posouzení tohoto činu by řešila přestupková komise OÚ.

Julius Mlčoch , 18.06.2007

Firmy z tohoto regionu:

Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference