Poradna: Obávám se, že můj dotaz je poněkud komplikovanější,

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, obávám se, že můj dotaz je poněkud komplikovanější, ale jste zřejmě poslední instancí, která mi může pomoci, proto Vám předem děkuji za odpověď. Můj otec byl jedináček. Jeho rodiče koupili a zároveň celý život platili hrobku na hřbitově v Mělníku. V hrobce jsou pohřbeni členové babiččiny rodiny, jelikož děda byl cizinec a nikoho blízkého v ČR neměl. Děda zemřel v r. 1971 a babička měla jeho urnu do své smrti na pietním místě doma, jelikož její přání bylo po její smrti jejich popely smísit a rozprášit v Mělníce. Jelikož Mělník tuto službu neposkytuje (rozptýlení), rozhodli jsme se jejich urny společně umístit do rodinné hrobky a tak alespoň částečně vyplnit babiččinu vůli. V té době od nás odešel můj otec, dlouhodobě byl nezvěstný a nakonec zemřel v r. 2000, neproběhlo žádné dědické řízení a on se ani o své rodiče po jejich smrti nepostaral, vše zařizovala moje matka. Ona v r. 1990 zaplatila poplatek za hrob na 10 let a my jsme tam dojížděli tak 3x do roka, nikdy jsme tam však neviděli žádné jiné květiny ani jiný důkaz o přítomnosti jiné osoby. Když jsme v r. 2000 chtěli hrob znovu zaplatit, bylo nám řečeno, že už to udělal někdo jiný. Problém nastal nyní, protože jsme chtěli na hrob umístit cedulku se jménem babičky a dědy, která tam ještě nejsou, ale současná majitelka - vzdálená příbuzná babičky - toto odmítá a odmítá s námi i komunikovat. My na ni nemáme kontakt a ona 2x upozornila správu Mělnického hřbitova, že nám ten kontakt nesmí předat. Přijde mi to šílené a zcela bezohledné k babičce a dědovi, kteří se již nemohou bránit. Nevíme ani, jak současná majitelka k tomu hrobu přišla. Mohli byste mi prosím poradit, co máme udělat, abychom mohli na hrob umístit cedulku o rozměrech 15x20 cm (zhruba, větší se tam nevejde) se jmény těchto dvou zesnulých? Velice děkuji

, 26.11.2008
Odpověď

Jak jsem Vám již naznačil je názor pana Hrdličky, soudního znalce v oboru pohřebnictví shodný s mým. Skutečné záleží kdo byl v roce 1990 veden jako nájemce hrobového místa a majitelem hrobového zařízení. Pokud to byla Vaše matka, tak toto mělo být předmětem pozůstalostního řízení po Vaší zemřelé mamince. Nevím na základě čeho správa hřbitova převedla nájem hrobového místa na vzdálenou příbuznou Vaší babičky. Pokud byl hrob proplacen a Vy jste se v době platnosti nájemního vztahu vedeného na Vaši matku dostavila k uzavření smlouvy a zaplacení nájmu na další období jak popisujete, tak nikdo před tím nemohl provést změnu nájemce o vlastní vůli. Pokud to správa hřbitova provedla tak pochybila a Vy žádejte o nápravu tohoto protiprávního vztahu i za cenu opětného otevření pozůstalostního řízení po Vaší mamince. Lze se pochopitelně domáhat zjednání nápravy i soudní cestou v občanském soudním sporu. V tom případě ale doporučuji vše projednat s advokátem, protože je potřeba posoudit všechny dostupné listinné důkazy a posoudit úspěšnost v takovém sporu. Věřím, že se vše dá napravit smírnou cestou a jednáním se hřbitovní správou a vzdálenou příbuznou Vaší matky. Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo.

Julius Mlčoch , 26.11.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference