Poradna: Oblékání mrtvých

Sekce: Ostatní

Otázka:

Četla jsem tady v jedné z vašich odpovědí, že oblékání zemřelého je značně náročné. Abych napsala pravdu, těžko si to umím představit. Je oblékán opravdu každý nebo jen osoby, které mají pohřeb, při němž se předpokládá, že se bude otevírat rakev? A co zemřelý po autonehodě nebo po pitvě? A je vůbec možné manipulovat např. s rukama a obléct košili či sako? Domnívám se, že nebožtíci musejí být opravdu ztuhlí. Nedochází pak k lámání končetin, jak se traduje? A jak se postupuje například pokud jde těžko sejmout prsten z prstu, také jsem slyšela, že se ty prsty pak musí uříznout. Každopádně takovou práci nikomu nezávidím.

Branišov , 21.06.2012
Odpověď

Náročnost oblékání zemřelého je dána tím, že již s Vámi nespolupracuje. To znamená že ruce hlavu trub vždy musíte zvednout, podržet a podobně. Posmrtná ztuhlost o které se zmiňujete, postupně začíná tak také postupně se uvolňuje. Při oblékání se dá tato ztuhlost uvolnit, ne úplně ale pro oblečení to stačí.  Pokud je to nutné tak se musí upravit oblečení tak, aby bylo možno zemřelého obléci, ale nebylo to na oblečení viditelné. Lámání končetin v žádném případě není nutné a ani se neprovádí. Posmrtná ztuhlos nastává postupně, začíná se projevovat cca 2 hodiny po úmrtí a celková ztuhlost nastane přibližně po 8 hodinách. Záleží samozřejmě na teplotě okolí. Trvá přibližně 3 až 4 dny a pak sama opět postupně mizí. Pokud jak již jsem uvedl při oblékání s končetinou hýbáte tak se tato ztuhlost uvolní ovšem že ne úplně, ale k oblékání to stačí. Pokud nejde s prstu sundat prstýnek normálně tak se přeštípne. V žádném případě se prsty neamputují. Nesmíte všemu co se povídá věřit. Pracovník pohřební služby je také člověk a určitě by si nedovolil provést takovýto zákrok a  ani si nechce přidělávat práci.  

Julius Mlčoch , 01.07.2012+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference