Poradna: obracím se na vás s prosbou o pomoc.Před několika

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o pomoc.Před několika lety zemřeli moji rodiče. Má sestra pronajala hrob v našem rodném městě a urny s popelem jsme do hrobu uložili. Letos na podzim zemřel manžel mé sestry a sestra uložila urnu s jeho popelem bez mého vědomí do hrobu našich rodičů. Udělala tak záměrně, neboť věděla, že bych byl ostře proti tomu. Rodiče totiž se sestřiným manželem nevycházeli, jelikož se k nim choval velmi hrubě a urážlivě. Když jsem zjistil, že na pomníku je vedle jména mých rodičů i jméno sestřina manžela byl jsem velmi rozhněván, protože vím, že to by si rodiče nepřáli. Požádal jsem sestru dopisem, zda by mohla uvést hrob do původního stavu a nápis a urnu odstranit.Odpověděla mi, že do toho mi nic není, že po právní stránce je to v pořádku. Chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat. Je to pro mě velmi bolestná věc. Jsem ochoten i urny s popelem rodičů dát do jiného hrobu, ale jak? Co když mi sestra bude bránit. Nemůžu přece "vykrást" hrob! Kdo je "vlastníkem" těla resp. popelu zemřelého a urny či rakve? Upravuje to nějaký předpis? A jak se mám dostat k ostatkům svých rodičů, když hrob má v nájmu sestra? Děkuji za odpověď. S pozdravem František Nový

Luhačovice , Luhačovice , 04.11.2007
Odpověď

Rodinné spory nad zemřelými se řeší obtížně a někdy je nutno přistoupit až k soudnímu sporu. Z Vašeho dotazu jsem pochopil, že nájemcem hrobového místa je Vaše sestra. V tom případě je oprávněna rozhodnout, kdo bude do hrobu uložen. Mohu Vám jen doporučit, dohodněte se se sestrou o přemístění Vašich rodičů do jiného hrobu a to na Vaše náklady. Vlastnický vztah k tělu zemřelého ani k urnám není zákonem stanoven. Krematorium je povinno předat urnu s popelem objednavateli pohřbení. Jedině z tohoto ustanovení §14 odst.(2) písm.g) zákona č. 256/2001 Sb. lze odvodit, že objednavatel pohřbení je oprávněn rozhodnout o jejich uložení. Pokud již byly uloženy do hrobového místa, tak o jejich vyjmutí rozhoduje nájemce hrobového místa. Pokud nebude souhlasit je jediné řešení soudní spor. Pak ale doporučuji kontaktovat advokáta, který vypracuje žalobu a také dovede odhadnout naději na úspěch u soudu. Chtěl bych Vám jen připomenout jedno letité pravidlo. Smrt ukončuje všechny spory, které se za života zdály nepřekonatelné. Věřte, že i mezi Vašimi rodiči a Vašim švagrem je jejich smrtí vše urovnáno. To jen v nás živých zůstávají nedobré vzpomínky. Myslím, že důležitější je rozumný vztah se sestrou, než řešení sporů. Přesto Vám přeji, aby jste se se sestrou dohodl a uložil Vaše rodiče do samostatného hrobu.

Julius Mlčoch , 06.11.2007

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Hvozdná

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Slušovice

Sekce: Obřadní síně,


smuteční síň Petřvald

Sekce: Obřadní síně, Město: Petřvald


Obřadní síň Želechovice

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síń Vsetín

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Slavičín

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Vizovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Lukov

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Malenice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Zádveřice

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference