Poradna: Prosím laskavě o odpověď na můj problém. Zemřel

Sekce: Ostatní

Otázka:

Prosím laskavě o odpověď na můj problém. Zemřel 88.letý kněz. Neměl žádné příbuzné. Do závěti napsal jednu větu: ustanovuji univerzálním dědicem svého majetku....(další kněz) i když tento kněz má rodinný hrob v Praze, církevní společenství jej pohřbilo jinam. Nyní, se chystá toto církevní společenství udělat exhumaci jeho rodičů (jsou 30let po smrti) z tohoto rodinného hrobu a nechat přenést do tohoto jiného hrobu. Mohu do této záležitosti vstoupit? Znala jsem kněze 26let, a jako zdravotní sestra jsem se o něj starala 7 let intenzívně. Mohu to doložit. Vím, že by nesouhlasil, aby se sáhlo na jeho rodiče. Jsou rodiče majetek? Děkuji za dobrou vůli a radu. Hauptvoglová.

v Praze , České Budějovice , 28.09.2007
Odpověď

Církevní společenství zřejmě pohřbilo zemřelého kněze na neveřejném pohřebišti, sloužící k pohřbívání jejich příslušníků. To jim zákon dovoluje. Pokud se rozhodli provést exhumaci rodičů zemřelého, kteří jsou pohřbeni na veřejném pohřebišti, potřebují k tomu souhlas nájemce hrobového místa, ve kterém jsou rodiče pohřbeni. Pokud jim byl zesnulý kněz, pak nájem hrobového místa přechází na dědice. Tím jak jste napsala, je ale opět kněz z téhož církevního společenství. Pak by si mohl prosadit uložení exhumovaných ostatků na neveřejné pohřebiště. Záleží však na tom, co má toto neveřejné pohřebiště stanoveno v Řádu neveřejného pohřebiště. Kosterní ostatky nejsou majetkem a obávám se, že do tohoto sporu se Vám bude těžko vstupovat, i když jste se o kněze dlouhodobě starala.

Julius Mlčoch , 03.10.2007

Firmy z tohoto regionu:

Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference