Poradna: Ráda bych se dozvěděla, zda lze vizuelně určit dobu

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, zda lze vizuelně určit dobu úmrtí člověka (konkrétně zda mi zemřel tatínek ráno, nebo později), jde mi o rozmezí asi 6 hodin, lékař při ohledání to neřešil, napsal že je jistě 2 hodiny po smrti. Chtěla bych znát znaky (tvář, ruce,ztuhlost), které odpovídají určité době od smrti, může mít zemřelý zavřené oči? V tomto příp. šlo o smrt infarktem. Děkuji

Brno - město , Brno-město , 14.12.2006
Odpověď

Stanovení přesné hodiny úmrtí je trochu problém. Musí se vycházet z měření teploty těla zemřelého,které chladne 0,6 až 0,7 C za hodinu a od čtvrté hodiny od úmrtí pak 1 C za hodinu. Vliv na pokles tělesné teploty má však teplota okolí a tak je toto stanovení závislé na praxi odborníka. Pro Vaší orientaci lékař jistě vycházel z ostatních jistých příznaků smrti podle kterých lze určit pravděpodobnou nebo přibližnou dobu úmrtí. Jedná se o posmrtnou ztuhlost, která se začíná projevovat zhruba dvě hodiny po smrti. Začíná na žvýkacích svalech a postupně zasáhne celé tělo. K celkovému ztuhnutí dochází během 4 až 6 hodin. Dalším neklamným znakem jsou posmrtné skvrny, které vznikají vlivem zemské gravitace a plně rozvinuté jsou po 6 hodinách od úmrtí. Lékař provádějící ohledání zemřelého a stanovuje diagnózu na co dotyčný zemřel, vychází z těchto znaků, a ze své zkušenosti. Jistě stanovil přibližnou dobu úmrtí správně. Zemřelý opravdu může zemřít a mít zavřené oči. Také ale může postupem chemických změn na rohovce dojít k mírnému otevření očí, ale to bývá až třeba druhý nebo třetí den. Nevím zda Vám tato informace stačí, pokud ne, budete muset navštívit patologa, který Vám podrobněji vysvětlí všechny procesy, které v mrtvém těle probíhají. Toto místo není pro tak obsáhlou problematiku vhodné.

Julius Mlčoch , 14.12.2006

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference