Poradna: S dovolením bych se vás rád zeptal, zda existuje nějaký

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den, s dovolením bych se vás rád zeptal, zda existuje nějaký web či tištěná informace ohledně méně častých typů smutečních obřadů. I přes velmi profesionální pohřební služby se stále nemohu zbavit dojmu, že v ČR je ve srovnání s jinými zeměmi či minulostí (ve většině případů)celý proces od úmrtí po pohřeb dotyčného jaksi odosobněn a přehnaně urychlen. Jeden italský známý (velmi vlažný katolík) mne například upozornil, že v Itálii je stále zvykem po úmrtí dotyčného ponechat několik dnů v jeho domě, aby se s ním ještě před samotným pohřbem mohli přijít rozloučit známí a sousedé . Takovéto rozloučení je totiž mnohem intimnější než takové, které dovolí situace při samotném pohřbu. Také díky tomu pozústalí mohou v přítomnosti zesnulého strávit ještě několik hodin a proces loučení není tak skokový, jako je tomu při okamžitém odvozu pohřební službou. Zesnulý ještě pár dnů zůstává uprostřed rodiny a tomu odpovídá i mnohem klidnější reakce pozůstalých. Vezmu-li to z ryze technického hlediska, nevím, jaké jsou např. časové limity - jak dlouho lze zesnulého ponechat v domě bez nějakých komplikací hygienického charakteru, či zda to dokonce není protiprávní... Dále bych se rád zeptal, zda máte zkušenost s nějakým méně typickým způsobem obřadu, např. zda nějaké krematorium disponuje venkovním prostorem, kde by bylo možné obřad uskutečnit. Fascinuje mne harmonie pohřbů na vesnických hřbitůvcích uprostřed přírody, která se přesunem obřadu do útrob krematoria zcela vytrácí. Takže bych rád nalezl takový obřad, který by tento rozměr měl i přes skutečnost, že šlo o žeh a nikoliv pohřeb do země s přítomností kněze. Pokud byste mi byli schopni dát nějakou radu ohledně tohoto nesnadného "zadání" či poradili příslušné stránky či publikaci, budu vám velice vděčen. Předem děkuji za jakoukoli odpověď. S pozdravem Tomáš

Praha , Praha 1 , 01.08.2011
Odpověď

Velmi zajímavá úvaha a názor. Bohužel otázka rozloučení se se svým zemřelým příbuzným je ve většině případů vedeno snahou o co nejnižší náklady na pohřeb. O nějaké webové stránce, nebo návodu nevím. Vše záleží jen na přání pozůstalých. To že v Itálii, ale i v jiných státech může být zemřelý vystaven doma je pravda. Ovšem již Vám neřekl, že je zemřelý převezen do pohřebního ústavu, kde je provedena thanatopraxe, což je konzervace zemřelého a poté je přivezen do domu smutku k vystavení. Toto v podstatě lze provést i u nás, ale není to zvykem a také to zvyšuje náklady pohřbu. Ponechání zemřelého doma bez provedené konzervace je nemožné. Pokud není zemřelý uložen v chlazeném prostoru, poměrně brzo dochází k posmrtným změnám. V minulosti byly i u nás zemřelí ponecháváni na smrtelné posteli, ale pohřbení se konalo zpravidla druhý den. Jakým způsobem bude provedeno rozloučení se zemřelým je také věcí pozůstalých. Mohu Vám ukázat fotografii, kdy je před krematoriem ve Strašnicích vybudován venkovní katafalk a obřad proběhl mimo obřadní síň. Opět je to finančně nákladné. Obřad se může provést v obřadní síni, v kostele, nebo i v jiném prostoru nebo pod širým nebem, pokud to nebude v rozporu s etikou. Bohužel v době, kdy je velice často požadován pohřeb bez obřadu, je toto provedení obřadu spíše utopií.

Julius Mlčoch , 07.08.2011Inzerce z regionu

Mrzenova jitka
Region: 18400
nabídka, 2.12.2023, 8:48
Kamenictví v pohřebnictví

Dobrý den, uvažujete o půjčce na zaplacení...


Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference