Poradna: Zajímalo by mne na základě jakého živ. oprávnění se

Sekce: Ostatní

Otázka:

Dobrý den,zajímalo by mne na základě jakého živ. oprávnění se mohou poskytovat pohřební služby a zda existují i tzv.hřbitovní služby? Dále bych ještě ráda získala informaci na základě jakého živ.oprávnění lze provádět stavby,úpravy a opravy pomníků/hrob.zařízení/a dáva-li k provádění kamenických prací na hřbitově souhlas Správa pohřebišť a zda může či musí požadovat předložení přísl.živ.oprávnění.Někde lze provádet kamenické práce pod hlavičkou přípravných stavebních prací,ale to se mi vůbec nezdá.Musí být provádějící pracovník vyučen nebo mít školu či potvrzenou praxi? Budu velice ráda když mi na mé otázky odpovíte.Již delší dobu marně hledám kvalifikovanou odpověď.

Ústecký kraj , 22.11.2006
Odpověď

Pohřební služba je koncesovaná živnost a podmínky pro udělení koncese jsou uvedeny v živnostenském zákoně. Další podmínky pro provozování pohřební služby jsou stanoveny zákonem 256/2001Sb. v platném znění. Koncesovaná živnost je rovněž provádění balzamací a konzervací zemřelého a provozování krematoria. "Hřbitovní služby" zákon jako pojem nezná. Provozování veřejného pohřebiště je službou ve veřejném zájmu zajišťovanou obcí v samostatné působnosti nebo registrovanou církví nebo náboženskou společností. Podrobnosti opět v uvedeném zákoně. Úpravy a stavby pomníků na veřejném pohřebišti jsou kamenické práce a musí na ně být živnostenské oprávnění. Provozovatel pohřebiště(obec může využít k této činnosti jinou právnickou nebo fyzickou osobu, obecně nazývanou "Správce pohřebiště") dává vždy k provádění jakýchkoli prací na pohřebišti, tedy i kamenických, svůj souhlas, a měla by si nechat předložit živnostenské oprávnění k provádění těchto prací. Není to však nikde zákonem stanoveno, ale provozovatel pohřebiště má jakousi jistotu, že práce budou provedeny odborně. Provádět kamenické práce na základě živnostenského oprávnění na přípravné stavební práce není asi v souladu se živnostenským zákonem. Na tuto živnost by mohl být na pohřebišti budován základ pod hrobové příslušenství, případně zemní práce při výstavbě hrobek. To však opět jen se souhlasem provozovatele pohřebiště a na základě jim vydaného povolení a schválení stavebního projektu. Podmínky pro udělení živnostenského oprávnění pro práce kamenické jsou dány živnostenským zákonem a přiznám se že je přesně neznám a proto si na tuto část otázky nedovolím dát jednoznačnou odpověď.

Julius Mlčoch , 22.11.2006+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference