Poradna: Zlaté zubní náhrady

Sekce: Ostatní

Otázka:

Náš zemřelý tatínek měl svůj chrup ze zadní strany vypodložený zlatem ( celkem 14 zubů). Měli jsme za to, že tento kov se před kremací vyjme. Při kremaci je vyšší žár, než je bod tání zlata. Takže...podle slov majitele pohřební služby se zlato "vypaří". Měla jsem za to, že se prostě jen přetaví do jiného tvaru... Myslím, že jsme na tuto skutečnost měli být upozorněni. Můžete mi prosím sdělit, jak je na tuto skutečnost nahlíženo? Děkuji, Olga Švehlová

Příbram , Příbram , 11.04.2013
Odpověď

Nejprve Vás musím upozornit, že dentální kov je slitina zlata, paladia a dalších kovových příměsí. Tato slitina má jiný bod tání než samotné zlato. Odstranit zubní náhrady zákon zakazuje, takže je nikdo před kremací vyjmout nesmí. V průběhu kremace dochází působením teploty k změknutí, případně až k roztečení tohoto kovu. Nelze říci, že se vypaří, ale rozpustí se do kosterních částí a do vyzdívky kremačního zařízení. Působením ostatních chemických prvků a kyslíku dojde k poškození tohoto kovu a je pro další zpracování nevhodný. Zákon o pohřebnictví ve své původní verzi z roku 2001 ukládal provozovateli krematoria slitky mezi kovovým odpadem vyhledávat. Praxe však ukázala, že tyto slitky jsou bezcenné a proto novela zákona v roce 2006 tuto povinnost zrušila.

Julius Mlčoch , 14.04.2013

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Mnichovice


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Jesenice u Prahy


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Benešov u Prahy


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síń Bezno

Sekce: Obřadní síně, Město: Bezno


KOSTEL SV. BARBORY BAKOV NAD JIZEROU

Sekce: Obřadní síně, Město: BAKOV NAD JIZEROU


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Nymburk


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ostatní
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference