Poradna: Obřadní a pietní protokol

Sekce: Pitva

Otázka:

Dobrý den, asi se to v tyto smuteční dny moc nehodí, ale vedeme s přáteli spor, kam je natočena hlava při umístění, uložení a přenosu rakve s pozůstalým. Spor vznikl na základě umístění státní vlajky ČR na rakvi PANA PREZIDENTA VÁCLAVA HAVLA: a) jak je uložena rakev v pohřebním voze při převozu pozůstalého? Nohama po směru jízdy (k řidiči)? b) jak je uložena rakev při umístění na katafalku? Vždy hlavou k pozůstalým? c) jak se přenáší rakev? Nohama nebo hlavou pozůstalého po směru chůze? Moc děkujeme za objasnění a všem se omlouváme.

Zlín , Zlín , 22.12.2011
Odpověď

Pokud jde o pohřební vůz, tak je rakev umístěna hlavou ve směru jízdy. Na katafalku v obřadní síni je rakev položena nohama do síně, tedy tak jako by se zesnulý díval na smuteční hosty. V kostele je však otočena tak, aby se zesnulý díval na oltář, tedy hlavou k pozůstalým. Při vynášení se nese rakev vždy nohama napřed, tedy jako by zemřelý sám vycházel ven. Existuje ještě řada místních zvyků, které se při vynášení prováděli, především při pohřbu z domu smutku.

Julius Mlčoch , 27.12.2011

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Jižní Svahy

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Horní Lhota

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Tečovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Újezdec u Luhačovic

Sekce: Obřadní síně,


smuteční síň Petřvald

Sekce: Obřadní síně, Město: Petřvald


Obřadní síň Slušovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Vizovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň - kremace Zlín

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Želechovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Štípa

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pitva
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference