Poradna: Tatínek zemřel náhle doma, podle sdělení zdravotníků

Sekce: Pitva

Otázka:

Tatínek zemřel náhle doma, podle sdělení zdravotníků na rozsáhlý infarkt. Byl pitván. Požádala jsem o nahlédnutí do pitevního protokolu a pracovnice patologie, kde byl tatínek pitván, mi sdělila, že to není možné a že mohu pouze požádat o schůzku s primářem oddělení patologie, který se mnou o věci pohovoří, ale že nemám právo do pitevního protokolu nahlížet. Informovala mě pracovnice správně?

Oldřichov v Hájích , 05.11.2007
Odpověď

Nevím zda Vás informovala pracovnice patologie správně. Třeba mají interní předpis, že k podávání informací bude vždy přítomen primář oddělení. Já osobně bych byl rád, kdyby u projednávání údajů uvedených v pitevním protokolu odborník byl. V protokolu jsou uváděny údaje v lékařské terminologii a tu nemusíte dobře znát. Pro Vaší informovanost uvádím znění §67ba) zákona č. 20/1966Sb. - péče o zdraví lidu, týkající se zdravotnické dokumentace. Pitevní protokol je součástí zdravotnické dokumentace. (3) Právo na informace o zdravotním stavu pacienta, který zemřel, příčinách úmrtí a výsledku pitvy, byla-li provedena, právo v přítomnosti zdravotnického pracovníka nahlížet do zdravotnické dokumentace nebo do jiných zápisů vztahujících se ke zdravotnímu stavu pacienta, na pořízení výpisů, opisů nebo kopií těchto dokumentů mají osoby blízké zemřelému pacientu, neurčil-li za svého života jinak, popřípadě další osoby určené pacientem podle § 67b odst. 12 písm. d). Jde-li o zemřelého pacienta, který byl osobou s omezenou způsobilostí k právním úkonům v rozsahu neumožňujícím uplatnit právo podle § 67b odst. 12, osobou zbavenou způsobilosti k právním úkonům nebo nezletilou osobou, má práva podle věty první zákonný zástupce tohoto pacienta, popřípadě osoba určená tímto zákonným zástupcem. (4) Jestliže zemřelý pacient za svého života vyslovil zákaz poskytování informací o svém zdravotním stavu, právo na informace o jeho zdravotním stavu, včetně práva nahlížet v přítomnosti zdravotnického pracovníka do zdravotnické dokumentace nebo do jiných zápisů vztahujících se ke zdravotnímu stavu pacienta, a právo pořizovat z nich výpisy, opisy nebo kopie mají osoby blízké pouze v případě, že je to v zájmu ochrany jejich zdraví nebo ochrany zdraví dalších osob, a to v rozsahu nezbytném pro ochranu zdraví. Tímto ustanovením nejsou dotčeny povinnosti zdravotnických zařízení stanovené zvláštními právními předpisy2a).

Julius Mlčoch , 07.11.2007







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pitva
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference