Poradna: Vážený pane Mlčochu, dovolte mi obrátit se na Vás s

Sekce: Pohřebné

Otázka:

Vážený pane Mlčochu, dovolte mi obrátit se na Vás s konkrétním dotazem týkající se fakturace za převozy zesnulých. Existuje zákon o pohřebnictví a ustanovení s ním spojená.§7, odst.d nám ustanovuje kdo hradí pohřební službě převoz zesnulého.Fakturace za převoz následně proplácí pojišťovna nabo PČR.Tady spornosti není.Každopádně tam chybí ustanovení jasně dané, jak probíhá fakturace a kdo ji uhradí v případě když:Vaši pohřební službu po odjezdu lékaře či policie volají občané pozůstalí, kteří si v tu chvíli přejí využít slžby Vaší pohřební služby.Vy tak učiníte a zesnulého odvezete do svého chladícího zařízení.Nastane situace, že rodina zesnulého si následně zvolí jinou pohřební službu, aby jim sjednala pohřbení.Ta dotyčná pohřební služba Vás osloví a žádají vydání zesnulého.Samozřejmě tělo zesnulého vydat musíte, neboť rodina se rozhodla sjednat pohřbení u jiné pohř.služby,ale a tady je můj dotaz.Kdo mi jako majiteli pohřební služby, který převoz uskutečnil náklady s ním spojené uhradí?Čí je to ze zákona povinnost?Praxe tu byla léta taková, že při předávání těla zesnulého vystavila pohř.služba fakturu pohř.službě, která zajišťuje pohřbení, ta částku v plné výši uhradila a vyfakturovala ji pozůstalým.Nyní je v našem kraji častým jevem fakt, že některé pohřební služby fakturaci odmítají s tím, že nebudou náklady s převozem zesnulého platit ani oni, ani pozůstalí.Z výše uvedeného je zjevné, že si zákon o pohřebnictví vykládá každá pohřební služba po svém, což by mělo být nepřípustné.Který zákon mě, jako majitele pohřební služby bude v případě neproplácení těchto nákladů spojených s převozem zesnulého chránit?Který mohu s určitostí použít,když u mě taková situace nastane?znám zákon o pohřebnictví a některé § jsou psány velice všeobecně, že si je může vyložit každý po svém.Jediné, co z toho vznikne je spor.Výše zmíněný příklad a jeho zákonné řešení tam zcela chybí.Konkrétně s touto problematikou se setkávají pohřební služby dnes a denně.Jedni zaplatí, druzí ne,neměly by být vneseny do zákonu o pohřebnictví jasná ustanovení ke sporným případům v praxi, aby k nim nedocházelo?Zítra mě potká výše zmíněná situace.Který zákon mě chrání, abych své náklady dostala zaplaceny, když to pohřební služba, která si tělo zesnulého přebírá odmítá zaplatit?Děkuji za pozornost a za vyjádření stanoviska k této problematice.S úctou Knyblová Libuše

Moravskoslezský kraj , 08.01.2010
Odpověď

Problém převozu zemřelých, ať již na pitvu, nebo k uložení do úložných prostor u pohřební služby, je stálým problémem, který se řeší pomalu na každém zasedání Sdružení pohřebnictví. Nepřesná formulace v zákoně o pohřebnictví a k tomu neochota pohřebních služeb se dohodnout, z toho vytvářejí dokonalý guláš. Pravdou je, že tvůrce zákona, a to z důvodu legislativních předpisů, nemůže dát do zákona přesnou kuchařku, jak má probíhat fakturace. Mohlo by to v jiných případech kolidovat třeba se zákony o účetnictví a podobně. Vámi zmiňovaný §7 odst.(1) písm. d) říká že náklady „nese ten v jehož zájmu vznikly“. Zatím mě však nikdo nevysvětlil v čím zájmu náklady vznikly. Je to v zájmu Policie, která zavolala PS protože pozůstalé neznají, nebo je to v zájmu toho zemřelého a nebo v zájmu objednatele pohřbení? V těchto případech však jde většinou zemřelý na pitvu a tam jsou úhrady jasné. Pokud jak uvádíte volají PS pozůstalí, tak převoz a uložení hradí objednavatel pohřbení. Není podmínkou, že převoz a pohřbení musí zajišťovat jedna a ta samá PS. Pozůstalí mohou zavolat na převoz jednu PS a u druhé PS pak objednat pohřbení. Náklady však musí uhradit oběma PS. Je pravdou, že některé PS nechtějí tyto náklady dávat do svých nákladů. V těchto případech by měli poskytnout PS, která prováděla prvotní převoz kontakt na objednavatele pohřbení. Tato povinnost uhradit tyto náklady je dána v §5 odst. (5) i když i jeho znění je poněkud nešťastné. Jsem přesvědčen, že pořádek do účtování nákladů za převoz a uložení zemřelých mohou vnést jen samy PS, pokud budou mít zájem se navzájem nepoškozovat a vytvářet si problém. Zatím to bohužel tak není a zájem PS spolupracovat není.

Julius Mlčoch , 17.01.2010







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pohřebné
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.