Poradna: Zajímalo by mě,pokud částka týkající se pohřbu čistě

Sekce: Pohřebné

Otázka:

Zajímalo by mě,pokud částka týkající se pohřbu čistě hypoteticky nedosáhne 5000 Kč, je nárok na pohřebné?

Sobotka , 05.01.2007
Odpověď

Pohřebné je jednorázová státní sociální podpora stanovená částkou 5000,-Kč. Ve stanovených podmínkách pro výplatu není výše nákladů za pohřeb rozhodující. Tedy čistě hypoteticky, pokud by náklady zaplacené za pohřeb byly nižší než 5000,-Kč, a byly splněny ostatní podmínky pro výplatu, bude vyplacena podpora 5000,-Kč. Poznámka www.pohreb.cz: toto platilo do 31.12.2007 - od 1.1.2008 platí následující: Zákon č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, v platném znění říká: § 47 Podmínky nároku na pohřebné (1) Nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb a) dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo b) osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba uvedená v písmenu b) měly trvalý pobyt (§ 3) na území České republiky. (2) Splňuje-li podmínky nároku na pohřebné více osob, náleží tato dávka jen jednou, a to osobě, která uplatní nárok na dávku jako první. Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení podle zvláštního právního předpisu 48a). Uvedený předpis 48a) je zákon č. 256/2001Sb. o pohřebnictví, který v §2 písm. c) stanovuje, že c) pohřbením uložení lidských pozůstatků do hrobu nebo hrobky na veřejném nebo neveřejném pohřebišti nebo jejich zpopelnění v krematoriu.

Julius Mlčoch , 05.01.2007







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pohřebné
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.